пʼятниця, 29 березня 2013 р.

Постать дня — Мелані Кляйн

30 березня виповнюється 132 роки від дня народження Мелані Кляйн, британського психоаналітика


Мелані Кляйн є однією з найбільш відомих та яскравих постатей психоаналітичного руху. З її іменем пов’язують виникнення дитячого психоаналізу, ігрової психоаналітичної терапії та теорії об’єктних відносин. 

Сміливі та оригінальні підходи Мелані Кляйн до аналізування серйозних психічних розладів (психозів) як дітей, так і дорослих, її теоретичні ідеї про нормальний та патологічний розвиток особистості та міжособистісних взаємин людини завоювали заслужене визнання в науковому просторі й водночас зустріли опір з боку критиків. 

«Конфлікт та його розв’язання — це фундаментальні елементи творчості…»

З-поміж найбільш важливих досягнень Мелані Кляйн у практиці дитячого аналізу —створення ігрової техніки. На її думку, дитина має рухатися, гратися, зрештою, бачити свого аналітика, а проводити аналіз з дитиною так само, як з дорослим (лежачи на кушетці) — неприпустимо. Тому Мелані Кляйн і вдалася до техніки вільної гри, ініціатором якої виступала б дитина, і яка виражала б свої бажання, фантазії та життєвий досвід.



Постать дня ― Світлана Євгенівна Кулачківська

У кожного з нас є вчителі.
Вони — різні і вчать нас по-різному і різному. Проте кожному з них ми вдячні за те, що, насамперед, вони були Людьми, в нас бачили Людей і, власне, вчили Людьми бути.

Сьогодні — день народження Кулачківської Світлані Євгенівни (1940—2005), справжнього психолога, яка вміла робити зауваження порухом плечей.

Світлана Євгенівна очолювала лабораторію психології дошкільника Інституту психології імені Г. С. Костюка впродовж 15 років, можливо найскладніших в житті лабораторії, — від 1990 року й до останніх днів свого життя. У час змін їй доводилося обстоювати не лише значення діяльності лабораторії, а й значення дошкільного дитинства.
Її головним професійним інтересом була особистість дитини в усьому розмаїтті її проявів ― індивідуальної специфіки становлення, розвитку і вияву здібностей, а також створення оптимальних умов задля найповнішого прояву дитячої особистості.
Дякуємо Вам, Світлано Євгенівно, за те, що Ви були з нами…



Ми Вас любимо і пам’ятаємо…









понеділок, 25 березня 2013 р.

Постать дня — Юлія Гіппенрейтер

25 березня виповнюється
83 роки від дня народження Юлії Гіппенрейтер, відомого російського психолога


       Визнання та славу Юлія Борисівна здобула  не лише завдяки грунтовним психологічним висновкам (у колі її наукових інтересів — проблеми експериментальної психології, зокрема психології сприйняття, уваги, психофізіології рухів, а також питання сімейної терапії, нейролінгвістичного програмування тощо), а й завдяки її таланту неперевершеного оповідача (вміння доступно розповідати про складні речі). Особливу популярність серед батьків та педагогів мають її книжки "Общаться с ребенком. Как?" и "Продолжаем общаться с ребенком. Так?". Наразі Юлія Борисівна — професор кафедри загальної психології факультету психології Московського гуманітарного університету ім. М.В. Ломоносова.


Пробне ЗНО скасували через снігопади в кількох областях

Пробне тестування зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) перенесли у трьох областях України з 23 березня на 6 квітня через складні погодні умови. Про це повідомили в прес-службі Міністерства освіти і науки України (МОН).

   Пробне ЗНО перенесли на 6 квітня в Івано-Франківській, Тернопільській та Чернівецькій областях. 
    У МОН запевнили, що всі учасники пробного ЗНО, які не змогли дістатися до місць пробного тестування 23 березня матимуть змогу написати його в інший день. 
   Зокрема, не всі учні у Вінницькій, Житомирській, Хмельницькій областях змогли доїхати до місць проведення пробного ЗНО.
   Не всі регіональні центри визначилися з датою повторного пробного ЗНО. Однак у МОН запевнили, що кожному зареєстрованому учаснику пробного тестування повідомлять про дату і час пробного ЗНО особисто. Таке доручення від МОН отримали регіональні центри оцінювання якості освіти.


   Джерело: Ракурс

  Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»

неділя, 24 березня 2013 р.

Постать дня — Микола Ланге

24 березня виповнюється 155 років від дня народження Миколи Ланге, видатного вітчизняного психолога


    Микола Ланге — один із основоположників вітчизняної експериментальної психології. У колі його наукових інтересів — проблеми сприйняття, уваги, пам’яті та мислення. Сформулював закон перцепції, згідно з яким сприймання має стадіальний характер — від узагальненого до диференційованого образу. 
       У 1896 році завдяки зусиллям Миколи Ланге, який на той час був професором філософії Одеського університету, було створено першу на теренах колишньої Російської імперії експериментальну психологічну лабораторію. З іменем ученого пов’язано також відкриття Вищих жіночих курсів в Одесі (1905) та створення Народного університету Одеси (1917).


субота, 23 березня 2013 р.

Година Землі


23 березня для кожного регіону 

з 20:30 по 21:30 за місцевим часом 

світова громадськість дарує Землі її годину


   Можна багато розмірковувати про екологію та екологічні проблеми, шукати «винуватців» і дискутувати щодо стану навколишньої природи. Фактом, щоправда, лишається те, що 
ми дуже швидко освоївши нові технології, егоїстично поспішаємо ставити їх «на благо» людства. Природа відпочиває. Але так буде не завжди. Про це вперше почали замислюватися, коли справили елементарні розрахунки і зрозуміли, що щось в людській діяльності не так. Щось вибиває нас з загальної гармонії з навколишньою природою і більш того, це «щось» може обернуться і проти нас самих, а що найжахливіше, так це те, що «це» не чекає, а вже відбувається.

Постать дня — Ерік Фромм

23 березня виповнюється 113 років від дня народження Еріка Фромма, видатного німецького соціального психолога, філософа, психоаналітика


Ерік Фромм увійшов в історію як видатний мислитель ХХ століття, один із когорти «філософів від психології», духовний лідер Франкфуртської соціологічної школи.


З іменем Еріка Фромма пов’язують виникнення нового наукового напряму — гуманістичного психоаналізу. Учений прагнув перенести акцент з біологічних мотивів поведінки людини в психоаналізі на соціальні чинники формування особистості. На його думку, у людині немає нічого вродженого, всі її психічні прояви — це наслідки її занурення в ті чи ті соціальні середовища. Саме соціальні чинники визначають зміст життя людини.

На початку 20-х років ХХ століття учений увів поняття, що наразі часто використовують для характеристики сучасного суспільства, — «суспільство споживання»…

пʼятниця, 22 березня 2013 р.

Конференція психологічної служби


Виступ Гурковської Тетяни Леонідівни
   20 березня відбулася конференція психологічної служби системи освіти Шевченківського району м. Києва.

   Конференція проходила у затишній «Великій вітальні» Будинку вчителя. Психологічну службу району очолює Почупайло Віктор Миколайович. Практичні психологи та соціальні педагоги  навчальних закладів усіх типів  обговорили нагальні проблеми психологічної служби району та обмінялися досвідом розв’язання певних питань у своєму закладі. 
   Для роботи психологічної служби району  характерним є залучення широкого кола організацій до співпраці, адже лише об’єднавши зусилля, можна подолати будь-які перешкоди та досягти щонайкращого результату.



четвер, 21 березня 2013 р.

Всесвітній день людини із синдромом Дауна


21 березня відзначається 
Всесвітній день людини із синдромом Дауна 
(World Down Syndrome Day) 


   Цей день увійшов у календарний ужиток з 2006 року. Ініціатива належала учасникам VI симпозіуму, присвяченого цій темі. На теренах СНД Всесвітній день людини із синдромом Дауна вперше відзначили в 2011 році.
   Дата 21 березня була вибрана не випадково  це символічне позначення самого синдрому Дауна, причиною якого є трисомія однієї з хромосом: у людини, що страждає цим захворюванням, 21-а хромосома наявна в трьох копіях. «Мову календаря» вийшло 21-е число третього місяця.
   Англійський лікар Джон Ленгдон Даун (John Langdon Down, 18 листопада 1828  7 жовтня 1896) в 1862 році першим описав синдром, який отримав згодом його ім'я, як форму психічного захворювання. Зв'язок між походженням вродженого синдрому і кількістю хромосом виявив в 1959 році французький генетик Жером Лежен (Jérôme Lejeune, 13 червня 1926  3 квітня 1994).



21 березня — Міжнародний день лялькаря

21 березня 
своє професійне свято 
відзначають лялькарі


Ідея відзначати в усьому світі Міжнародний день лялькаря наледить відомому діячеві лялькового театру Дживадо Золфагаріхо (Іран). У 2000 році на XVIII Конгресі Міжнародна Спілка діячів театру ляльок (УНІМА) в Магдебурзі він виніс цю пропозицію на обговорення. Але, незважаючи на те, що дискусія про місце і час проведення цього свята була дуже жвавою, це питання так і не було вирішено.   

Майбутнім абітурієнтам!


   До зовнішнього незалежного оцінювання 2013 року залишається небагато часу, трохи більше двох місяців. Цей час майбутні абітурієнти намагаються використати максимально ефективно задля узагальнення та систематизації накопичених знань, умінь та навичок з тих предметів, які обрали під час реєстрації для проходження зовнішнього оцінювання. Процес підготовки до ЗНО — особиста справа кожного абітурієнта, проте хочемо звернутися до Вас із застереженням щодо використання лише достовірної інформації про ЗНО.

   У зв’язку з тим, що за підготовку до ЗНО останнім часом беруться й такі засоби масової інформації, як газети, хочемо попередити абітурієнтів та їхніх батьків про те, що почасти за яскравими обкладинками і назвами ховається не лише неправильне використання термінів і понять, але й недостовірна інформація.
   Наприклад, Українському центру оцінювання якості освіти стало відомо, що газета «Голос України» у рубриці «Парламентська газета — абітурієнту» надрукувала так звані пробні тести ЗНО з української мови і літератури. Щонайменше структура зазначених тестів не відповідає затвердженій у поточному році, а саме: у «пробному» тесті відсутнє завдання № 61, власне висловлення!
   Надруковані тести — авторські (редакція газети чомусь не вказала автора), тренувальні, такі, що уможливлюють ознайомлення із загальною методикою виконання тестових завдань певних форм, однак не усіх тих, що зазначені у характеристиках тестів ЗНО-2013. У цьому легко переконатися, звернувшись до інформації, що розміщена на офіційному сайті УЦОЯО в рубриці «Підготовка до ЗНО». Тож у жодному разі надруковані у газеті тести не можна назвати пробними тестами ЗНО.



Підтримано законопроект «Про запобігання та протидію домашньому насильству»


   13 березня 2013 року Уряд схвалив законопроект «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Прийняття довгоочікуваного закону дасть можливість усунути існуючі законодавчі прогалини і неузгодженості та вдосконалити механізм протидії насильству в українських сім’ях.


   Цим документом, по-перше, запроваджується поняття «жорстоке поводження з дитиною в сім’ї», яке включатиме в себе не лише умисні дії щодо дитини, а й бездіяльність батьків, що може спричинити шкоду дитині. По-друге, цим законопроектом запроваджується поняття «домашнє насильство» на зміну визначення «насильство в сім’ї». 
   Для комплексного вирішення питань протидії домашньому насильству та забезпечення належного надання допомоги постраждалим особам проектом розширюється коло органів та установ, на які покладається здійснення заходів щодо запобігання та протидії насильству. До таких органів запропоновано також віднести місцеві державні адміністрації; органи місцевого самоврядування; центрисоціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; установи та заклади системи освіти; заклади охорони здоров’я.


Постать дня — Карл Леонгард


 21 виповнюється 110 років від дня народження Карла Леонгарда, видатного німецького психолога, психіатра, невропатолога



У 1968 році Карл Леонгард увів у науковий обіг поняття «акцентуація» на позначення надмірно посилених індивідуальних рис особистості, що мають тенденцією до переходу в патологічний стан за несприятливих умов.

Учений характеризує акцентуації як «відхилення від норми». Карл Леонгард розробив свою класифікацію акцентуйованих особистостей, а на основі аналізу художньої літератури проілюстрував акцентуйовані типи особистості.

Значну увагу психолог також приділяв вивченню проблем дитячої шизофренії, він описав особливості цієї хвороби, зокрема порушення розвитку інтелекту, наголошував, що вже в ранньому віці можна розпізнати певні синдроми хвороби та поставити діагноз. Учений також зробив значний внесок у вивчення неврозів, його вважають одним із основоположників поведінкової терапії.


середа, 20 березня 2013 р.

Постать дня — Беррес Фредерик Скіннер


 20 березня виповнюється 110 років від дня народження Берреса Фредерика Скіннера, видатного американського психолога, винахідника, письменника


Беррес Фредерик Скіннер зробив неоціненний внесок у розвиток та популяризацію біхевіоризму — напряму психології, що розглядає поведінку людини як механічні, машиноподібні акти у відповідь на зовнішні подразнення.

Визнання та славу вченому принесла насамперед його теорія оперантної поведінки, а також його художні та публіцистичні твори, в яких він пропагував ідеї широкого використання біхевіористських технік модифікації поведінки, наприклад, програмованого навчання, для покращення суспільства та ощасливлення людей, як форму соціальної інженерії.

"Існувати тільки заради самого себе
значить бути нічим..."

На думку Скіннера, необхідно знати зовнішні причини поведінки та її результати для того щоб дати зрозумілу картину активності організму як поведінкової системи.

У 1972 році Американська психологічна асоціація назвала найбільш видатних психологів ХХ століття. Цей почесний список очолив Беррес Фредерик Скіннер… Другу позицію посів Зігмунд Фрейд…


вівторок, 19 березня 2013 р.

Зустріч із колегами міста Рівне

   15 березня відбулася щира зустріч головного редактора журналів "Практичний психолог: Школа" та "Практичний психолог: Дитячий садок" Гурковської Тетяни Леонідівни з колегами ― практичними психологами загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів міста Рівне. 

   Під час зустрічі Гурковська Т. Л. провела семінар на тему "Психологічна готовність дитини до систематичного навчання у школі". А також відповіла на численні запитання "круглого столу": "Діти раннього віку в дитячому садку: особливості взаємодії".
   Зустріч проходила в приміщенні Рівненської гуманітарної гімназії. І попри транспортні негаразди та примхи природи, зустріч вийшла дуже своєчасною і теплою. 
   Редакція журналів "Практичний психолог: Школа" та "Практичний психолог: Дитячий садок" щиро дякує колегам за небайдужість, активність  та можливість творчої співпраці, зокрема Макарчук Зої Володимирівні ― директору Рівненської гуманітарної гімназії, Сироті Людмилі Борисівні ― методисту центру практичної психології і соціальної роботи управління освіти м. Рівне, та Опанасюк Галині Вікторівні ― завідувачу центру практичної психології і соціальної роботи управління освіти м. Рівне.


Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»

понеділок, 18 березня 2013 р.

Постать дня — Курт Коффка


18 березня виповнюється 128 років від дня народження Курта Коффки, видатного німецько-американського психолога


Курт Коффка відомий насамперед як один із засновників (разом із Вольфгангом Келером та Максом Вертгеймером) школи гештальтпсихології.

Учений був одним із перших дослідників-гештальтпсихологів, хто звернув увагу на проблему розвитку дитини. На його думку, розвиток дитини складається із дозрівання та научіння, що беруть участь в процесі формування нових психічних структур. Magnum opus — праця «Принципи гештальтпсихології» (1935), в якій психолог розглянув широке коло проблем прикладної психології, зокрема щодо сприйняття, пам’яті та научіння.


неділя, 17 березня 2013 р.

Міжнародний день планетаріїв



Залишки обсерваторії в Чічен-Іці
(Юкатан, Мексика)

   17 березня світова громадськість відзначає 

Міжнародний день планетаріїв 

(Day of Planetaria)

 

   Запроваджено це свято було в Італії в 1990 році за ініціативи Асоціації італійських планетаріїв. Але, як відомо, першість по створенню апарату, подібного сучасному планетарію, належить німецьким ученим ― у 1925 році в Єні на заводі Цейса було розроблено і побудовано перший універсальний проекційний модуль «Планетарій».
   Статус міжнародного День планетаріїв набув у 1994 році, коли його підтримали французькі «храми астрономії». А вже через рік це свято почали відзначати ще в шести країнах Європи: Бельгії, Чехії, Словаччині, Польщі, Україні та Росії.
    Мета проведення цього свята ― знайомство громадськості з діяльністю планетаріїв і пропаганда астрономічних знань. А місцями проведення, звичайно ж, є міські планетарії.
   Зауважимо, що дата святкування випадає на найближчу неділю до дня весняного рівнодення. До свого професійного свята багато планетарії намагаються приурочити прем'єри нових програм, організувати зустрічі з цікавими людьми і різноманітні конкурси та вікторини.

Планетарії України


Київський планетарій
Адреса: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 57/3 (метро “Олімпійська”)
Телефони:
+380 (44) 287-75-08 – для довідок
+380 (44) 229-01-93 – довідки про сферичне кіно
+380 (44) 287-01-82 – замовлення програм
+380 (44) 248-71-77 – Астрошкола та Студія космічного малювання

Дніпропетровський планетарій
Планетарій у місті Дніпропетровську відкрито в 1968 році у спеціально збудованому для цієї мети приміщенні. У Зоряній залі встановлено апарат "Малий Цейс", який дає гарну картину зоряного неба. У планетарії працює чудовий творчий колектив.
Адреса: 49000 м. Дніпропетровськ, вул. Рогальова, 10
Тел.: (0562) 47-59-17, 47-68-08

пʼятниця, 15 березня 2013 р.

Всесвітній день сну

   Вперше Всесвітній день сну (World Sleep Day) було проведено 14 березня 2008 року і з тих пір його проводять щорічно в межах проекту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з проблем сну і здоров'я. У 2013 році День проводиться 15 березня.
    Сон ― особлива форма існування організму, не менш складна, ніж денне неспання. Під час правильного сну організм відновлює сили, витрачені на денну активність, «приводить себе в порядок». Саме тому здорова людина прокидається з відчуттям свіжості і припливу сил.
   У Всесвітній день сну активізується соціальна реклама, влаштовуються конференції та симпозіуми, присвячені проблемам сну і впливу розладів, пов'язаних з його порушенням, на здоров'я людини і суспільство в цілому. Збалансоване харчування, правильна організація режиму дня, достатній час для сну ― необхідні умови для збереження фізичного та психічного здоров'я на довгі роки.


четвер, 14 березня 2013 р.

Читайте в березневому числі журналу «Практичний психолог: Дитячий садок»


Шановні колеги!


          Радо вітаю вас з новою весною, впевнена, що у нас з вами вона буде чудовою і натхненною.
        А колег-жінок щиро вітаю з чудо­вим весняним святом 8 Березня, яке дає змогу кожній жінці виринути з круговороту буднів, гордовито підняти голову, розправити крила і вже ніколи не забувати найголовнішого: Я ― Жінка.
    Тож у березневому числі журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» ми підготували публікації, які допоможуть практичним психологам загальноосвітніх навчальних закладів якнайкраще зорганізувати себе і свою роботу та вивільнити особистий час від рутинних справ.
    Прихід весни в навчальних закладах сповіщає про те, що навчальний рік невдовзі завершиться, тож у пригоді вам стане публікація нашого журналу, в якій не лише визначено правила складання і подання звітної документації практичного психолога, а й виділено ті моменти, що можуть полегшити цей процес.
     Окрім публікацій організаційно-методичного спрямування, число журналу містить розробки різних заходів зі школярами, їхніми батьками та педагогами. Переконані, що обрані нами теми та форми проведення тих чи тих заходів допоможуть вам бути ефективними в роботі.
     Звертаємо вашу увагу, колеги, що журнал «Практичний психолог: Дитячий садок» розповсюджується лише за передплатою. Оформити її можна у будь-який зручний для вас спосіб: на освітянському порталі «Педрада» (www.pedrada.com.ua), в інтернет-магазині (www.shop.mcfr.com.ua) чи традиційно ― у поштовому відділенні. Передплата на другий квартал триває. Також запрошуємо до спілкування у «Клубі практичних психологів» на форумі порталу «Педрада» та у блозі редакції. Ми прагнемо, щоб публікації у блозі також були цікавими і корисними для фахівців. Тож долучайтеся до конструктивного обговорення актуальних професійних питань. І звичайно, ознайомтесь зі змістом публікацій для ваших колег ― практичних психологів школи.

З повагою і весняними
вітаннями головний редактор  
                                                              Тетяна Гурковська


середа, 13 березня 2013 р.

Постать дня — Володимир Кудрявцев

13 березня виповнюється 53 роки від дня народження Володимира Кудрявцева, відомого російського психолога


Володимир Кудрявцев — автор концепції та програми розвивальної дошкільної освіти та методичних матеріалів до неї, а також концепції культуродоцільної освіти та банку діагностичних методик для оцінки творчого потенціалу дитини, що відомий також як БТКК — Батарея тестів креативності Кудрявцева.

У колі наукових інтересів психолога — філософські дискурси психології, проблеми теорії та методології розвитку людини, розвивальної освіти (дошкільної, шкільної та вищої), питання психології творчості, формування та діагностики творчих здібностей, психології здоровֹ’я тощо. Працює також над проблематикою історії та теорії дитинства. Наразі учений очолює кафедру теорії та історії психології Інституту психології імені Льва Виготського Російського державного гуманітарного університету та є головним науковим співробітником Інституту психолого-педагогічних проблем дитинства Російської академії освіти.


Постать дня — Антон Макаренко

13 березня виповнюється 126 років від дня народження Антона Макаренка, видатного вітчизняного педагога та письменника


Антон Макаренко є одним із засновників вітчизняної системи дитячо-підліткового виховання. У 1920–1928 роках він здійснив дослідження, що не має аналогів у педагогічній практиці, — масового перевиховання дітей-правопорушників, педагогічно запущених, соціально й морально покалічених дітей в трудовій колонії, якою особисто й керував.

Свою новаторську практику, теоретичні положення та оригінальні творчі висновки педагог висвітлив у книжках «Педагогічна поема» (1931) та «Прапори на вежах» (1938), що були перекладені багатьма мовами світу. Загалом у творчій спадщині педагога — понад 150 творів різних жанрів (романи, повісті, оповідання, п’єси, сценарії, педагогічно-публіцистичні статті).

"Я став педагогом тоді,
коли навчився казати фразу "Підійди до мене"
двацятьма різними інтонаціями..."

Провідним в педагогічній теорії Антона Семеновича є вчення про колектив як основний і вирішальний чинник виховання всебічно розвиненої особистості.

У 1988 році за рішенням ЮНЕСКО ім’я Антона Макаренка увійшло до четвірки педагогів, що визначили спосіб педагогічного мислення ХХ століття. Разом з ученим цієї честі були удостоєні Джон Дьюї, Георг Кершенштейнер, Марія Монтессорі.


понеділок, 11 березня 2013 р.

Прекрасный понедельник на смену жуткой субботе


       Сегодняшние технические возможности позволяют не просто читать работы признанных профессионалов, психологов с мировым именем, но и присоединиться к их миру, узнать их мысли и взгляды на мир, жизнь, профессию, работу и т.д., пообщаться с интересными, яркими личностями.
        Одним из любимейших сайтов, на который я регулярно заглядываю ― сайт Кудрявцева Владимира Товиевича (http://www.tovievich.ru/) доктора психологических наук, заведующего кафедрой теории и истории Института психологии им. Л. С. Выготского РГГУ, профессора, главного научного сотрудника Института психолого-педагогических проблем детства РАО.
       И именно публикация Владимира Товиевича «Чистая вытяжка «антропологии» (цитаты недели и «из-мышления» между)»  вывела меня из дурного расположения духа, в котором я пребываю после события 9 марта, и вернула в работоспособное состояние.


Постать дня — Леопольд Сонді

11 березня виповнюється 121 років від дня народження Леопольда Сонді, видатного угорського та швейцарського психолога, психіатра та психоаналітика


Леопольд Сонді — творець оригінальної концепції долеаналізу та створеного на її основі тесту Сонді, який приніс ученому всесвітню славу в психологічному науковому просторі.

Уперше тест Сонді було опубліковано в 1939 році, однак широко використовувати його почали лише в післявоєнний період. Метою клініко-психологічного тесту Сонді є виявлення певних проявів психічного розладу та порушень психіки. В основі теорії ученого — твердження про визначальне значення оточення в процесі розвитку психіки людини. На його думку, схильність людини до певних форм патології є спадково обумовленою. Від моменту створення і до сьогодні ставлення психологічної спільноти до тесту Сонді  — неоднозначне.



неділя, 10 березня 2013 р.

Дошкольное образование, здоровье детей и непрофессионалы


Вы смотрите передачу «Говорит Украина»? Уверена, что читатели этого блога не смотрят ни эту, ни другие подобные передачи, цель которых одна — собственный рейтинг, а поскольку рейтинг растет гораздо быстрее на скандалах, то значит, скандал будет найден!
Почему на профессиональном сайте зашла речь о передаче такого уровня? Поскольку в силу разных причин и обстоятельств я была вынуждена 9 марта участвовать в записи этой программы.
Итак, обо всем по порядку.
Около месяца назад в интернете появилось видео о том, как проходит воспитательный процесс в одном из детских садов России: воспитатель направо и налево раздавала подзатыльники. На такое происшествие отреагировало и МОНмолодежьспорт. Вместе с ВОО «Ассоциация работников дошкольного образования» обратились с письмом к руководителям всех уровней дошкольной сферы системы образования и всем сотрудникам детских садов о предупреждении и недопущении насилия в какой-либо форме над детьми. Письмо № 1/9-74 от 05.02.2013 подписали заместитель министра МОНмолодежьспорт Б. М. Жебровский и председатель правления ВОО «Ассоциация работников дошкольного образования» Н. В. Омельяненко.
Поскольку цель передачи — подхватить и раздуть скандал, соответственно они ухватились за эту идею и нашли… историю трехлетней давности, которая произошла в Балаклавском р-не г. Севастополя и которая длится в течение всех этих трех лет.
Сама история.
Забрав сына из детского сада, мама вечером обнаружила у него синяки. Разбираться с воспитателем и заведующей детским садом мама, по всей видимости, не захотела, поскольку на то время работала в этом же детском саду, однако зафиксировала повреждения в судмедэкспертизе и подала исковое заявление в прокуратуру. По факту было проведено расследование, состоялся суд, который прекратил производство по данному уголовному делу в отношении воспитателя детского сада и не удовлетворил мамины претензии.
Уже в этом году в группе этой же воспитательницы снова произошел подобный случай — мальчика забрали с синяком на лбу.
А вся передача строилась на том, что в детских садах детей избивают.
Теперь мое впечатление и мнение.


субота, 9 березня 2013 р.

У продаж надходять перші ляльки Барбі

9 березня 1959 року 54 роки тому 

 прилавками магазинів вперше продефілювала лялька Барбі, 

змінивши іграшкову індустрію та цілий світ 

      Лялька Барбі ― і нині найпопулярніша в світі іграшка. Щотижня продається близько мільйона цих ляльок, щосекунди ― дві ляльки. У американської дівчинки у віці від 3 до 10 років у середньому буває вісім ляльок Барбі, в італійкої ― сім, у француженки, німкені і англійки ― по п'ять. В українських дівчаток в середньому лише по одній Барбі. Всього компанія Mattel за півстоліття продала більше мільярда Барбі. У 2009 році Барбі відзначила свій півстолітній ювілей.
     «Родинні» ж коріння Барбі сягають Німеччини. Там на початку 1950-х років за мотивами популярного коміксу для дорослих була створена маленька лялька Лілі. З великими грудьми, довгими ногами, Лілі не призначалася для дітей і не продавалася в іграшкових магазинах.
Така собі Рут Хандлер побачила ляльку в тютюновій крамниці в Швейцарії. Іграшка справила на неї таке враження, що Рут купила одразу трьох ляльок.
   Приїхавши додому в США, Хандлер доручила дизайнерові Джеку Райану трохи змінити ляльку і зробити її більш прийнятною для дітей. Змінену ляльку Рут назвала Барбі на честь своєї дочки. Іграшка була запатентована в 1958 році і призначалася для дівчаток 3-12 років.
9 березня 1959 року лялька Барбі вперше з'явилась на ярмарку іграшок в чорно-білому смугастому купальнику, сонцезахисних окулярах і туфлях на шпильці. Новинку зустріли насторожено, та грамотна рекламна компанія зробила свою справу: партія з 3 тисяч ляльок розійшлася блискавично.
    А вже через п'ять років після появи у продажу Барбі її продавали мільйонними партіями. Ляльки жили своїм життям, обростали вишуканим одягом, друзями, вчилися і працювали, підкоривши не одне покоління дітей в 150 країнах світу.
     Першу ж ляльку було продано всього за три долари, але вже в 2004 році блондинка 1959 року народження була продана на аукціоні eBay за 3 тисячі 552 долари, а через два роки на аукціоні Christie's в Лондоні її ціна сягнула 17 тисяч доларів. Погодьтесь, зовсім непоганий заробіток!

Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»

четвер, 7 березня 2013 р.

ЗІ СВЯТОМ!

       Щиро вітаємо жіночу половину своєї читацької аудиторії та авторів з Міжнародним днем Восьмого березня!

       Любі жінки! Прийміть найщиріші вітання від нашої редакції  та усього колективу напряму МЦФЕР:Освіта із прийдешнім Жіночим Днем — чудовим святом незрівнянної краси, ніжності, жіночності і материнства!

       Нехай поруч з Вами завжди будуть гідні чоловіки!

Вітаю чарівних жінок з чарівним святом!

       Освіта є сферою професійної діяльності саме жінок їх зусилля є визначальними вони тут грають на першій скрипці. До слова мама синонімами в свідомості більшості закарбувались такі професії як вихователька, вчителька, а зараз психолог і соціальний педагог. Навіть сама наука психологія жіночого роду, тому коли говоримо психолог то в першу чергу згадуємо про жінку (а хто найшвидше прийде на допомогу дитині, як не мама).
       Тому дорогі і шановні жінки, мами, колежанки по сумісній праці на ниві пізнання та захисту душі дитини, дозвольте всіх, Вас привітати з чудовим весняним святом 8 Березня! Мабуть це знаково, що саме 8 березня Ми чоловіки висловлюємо свої найкращі почуття нашим чарівним жінкам. Сакральний зміст цифри вісім - безкінечність, саме вона найповніше може відобразити душу кожної з Вас.
       Навіть комбінація букв з яких складено слово жінка несе потужну енергетику любові до Світу.
       В цьому чарівному для кожного чоловіка, слові Жінка - бринить мелодія початку, пробудження і народження нового життя. У всі віки жінка була у центрі світових подій, суперечки за її прихильність змінювали долю країн та історію народів, нею захоплювались або остерігались, оспівували або ігнорували, підносили або принижували. Але при цьому Вона ніколи не була байдужою для чоловіків. Своєю досконалістю Вона може засліпити і ввести в оціпеніння, або розбурхати полум’яні почуття несамовитого кохання.
       Жінка причаровує і надихає пензлі художників, пера поетів та письменників, ноти музикантів. Єдиним хором їй співають осанну сонце, місяць та зорі. Природа в її відображенні знаходить сенс свого буття. Синонімами слова жінка для чоловіків, вже давно стали кохання, пристрасть, ніжність. Вона завжди несподівана, загадкова і рідна до щему у серці. Її творчу натуру неможливо описати в межах жодної теорії, формули чи схеми. Ми чоловіки маємо приймати її такою, якою вона є, бо саме Вона є початком людського буття і сенсом його вічного продовження.
       Тому шановні жінки, бажаю Вам завжди відчувати себе захищеною, важливою і саме головне - коханою. Щоб завжди всі Ваші мрії та бажання здійснювались! А кожен день, щоб був насиченим радістю та позитивними подіями. І хай всі негаразди оминають Вас стороною!


З повагою
заступник директора
Інституту післядипломної
педагогічної освіти Київського
університету імені Бориса Грінченка
кандидат психол.наук, доцент                                                  Олександр Кочерга





Постать дня — Джой Гілфорд


7 березня виповнюється 117 років від дня народження Джоя Гілфорда, видатного американського психолога


Світову славу Джой Гілфорд здобув завдяки вивченню та тестуванню креативних здібностей людини. Розробив багатофакторну модель структури інтелекту.


Джой Гілфорд увів до наукового обігу такі поняття, як дивергентне і конвергентне мислення. На його думку, дивергентне мислення пов’язане з появою безлічі рішень на основі однозначних даних та є основою творчості, а дивергентне мислення спрямоване на пошук єдиного правильного результату і діагностувати його можна традиційними тестами інтелекту.

Концепцію Гілфорда застовують у педагогічній діяльності, зокрема у роботі з обдарованими дітьми та підлітками. На її основі створено програми навчання, що дають можливість раціонально планувати і скеровувати його на розвиток здібностей.

Учений розробив також тест «Огляд темпераментів» для діагностування загальної активності, комунікабельності, емоційної стійкості, об’єктивності, особистісних стосунків, мужності тощо.


понеділок, 4 березня 2013 р.

Постать дня — Ганс Айзенк

4 березня виповнюється 98 років від дня народження Ганса Айзенка, видатного німецько-британського психолога


З іменем Ганса Айзенка пов’язують насамперед розвиток біологічного напряму в психології, а також створення спеціального тесту, що дає змогу визначити коефіцієнт інтелекту (IQ).

Основну увагу вчений приділяв дослідженню теорії особистості, інтелекту, біхевіоральної генетики та поведінкової психотерапії. Учений був прихильником того, аби вивчати психологію з погляду природничих наук і вороже ставився до гуманістичного, психодинамічного та інших суб’єктних підходів.

Ганс Айзенк є також одним із авторів трифазної теорії виникнення неврозів, на основі якої було розроблено методи психотерапевтичної корекції особистості. Також психолог переосмислив та дав власне визначення понять «інтроверт» та «екстраверт», які ввів у науковий обіг Карл Юнг.

ІЗ НАУКОВОЇ СПАДЩИНИ…


1. Айзенк Г. Интеллект: новый взгляд // Вопросы психологии. — 1995. — № 1. — С. 111–131.
2. Айзенк Г.. Коэффициент интеллекта. — Киев: Гранд, 1994. — 112 с.
3. Айзенк Г. Новые IQ тесты. — М.: ЭКСМО, 2003. — 192 с.
4. Айзенк Г., Кэмин Л. Природа интеллекта – битва за разум: Как формируются умственные способности. — М.: Эксмо-Пресс, 2002. — 352 с. 
5. Айзенк Г. Парадоксы психологии. — М.: Эксмо-Пресс, 2009. — 352 с.
6. Айзенк Г. Проверьте свои способности. — М. 1972. — 121 с.
7. Айзенк Г., Вильсон Г. Как измерить личность / Пер. с англ. М.: «Когито-центр», 2000. — 284 с.

Міжнародний день дитячого телебачення та радіомовлення

3 березня світова громадськість відзначила Міжнародний день дитячого телебачення і радіомовлення (International Children’s Day of Broadcasting)
       Міжнародний день дитячого телебачення і радіомовлення був заснований представниками Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Каннах у квітні 1994 року. І з тих пір щорічно в перший тиждень березня всі провідні теле- та радіокомпанії світу надають ефір дітям і дитячим передачам ― всі вони «налаштовуються на дитячу хвилю». У програмі заходів беруть участь тисячі теле- та радіоведучих в більше ста країнах світу і відзначають цей День так, щоб він залишився в пам’яті своєю унікальністю і святковістю.
       У Міжнародного дня дитячого телебачення і радіомовлення є і соціально значуща складова: День покликаний привернути увагу громадськості до прав дітей та молоді. Що знають молоді люди про свої права та обов’язки? Як вони служать суспільству? На ці та інші запитання засоби масової інформації, як найбільш близький до молоді «співрозмовник», звертають велику увагу.
       Крім того, впродовж кількох років у цей день вітають і вшановують молодь, що зв’язала свою професійну діяльність із засобами масової інформації.
       Та головне, що цього дня діти, підлітки та молодь стають не тільки слухачами і глядачами, вони ще й беруть активну участь у процесі створення програми, в кіно- та відеозйомці, в різних мас-медійних заходах. Усім надається можливість розповісти про свої мрії, бажання, а також обмінятися інший нагальною інформацією з однолітками не тільки в своїй країні, але і в будь-якому куточку світу.
   

Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»

субота, 2 березня 2013 р.

Постать дня – Костянтин Ушинський

2 березня виповнюється 190 років від дня народження Костянтина Ушинського, видатного вітчизняного педагога


Костянтин Ушинський  увійшов в історію вітчизняної науки як основоположник наукової педагогіки. Учений високо підніс роль педагогіки, вважав її «мистецтвом найобширнішим, складним, найвищим і найнеобхіднішим з усіх мистецтв», вказав джерела і шляхи її розвитку.

В основі педагогічної системи Костянтина Ушинського – проблема демократизації народної освіти та ідея народності виховання.  Педагог прагнув, аби навчання велося рідною мовою. Значну увагу приділяв моральному вихованню, вважав, що його слід починати з найменшого віку, здійснювати постійно і систематично.



Якщо педагогіка хоче всебічно виховати 
людину, то спершу повинна всебічно пізнати її


Костянтин Ушинський зробив великий внесок і в дидактику, зокрема, розглянув питання про зміст освіти в школі, принципи організації і методи навчання. Найважливішим завданням дидактики вважав пробудження в дітей інтересу до навчання. Гостро виступав проти формалізму в навчанні. Обстоював  принципи доступності, послідовності, наочності, міцності знань у навчанні, що знайшли втілення у його підручниках для початкової школи — «Рідне слово» (1864) і «Дитячий світ» (1861).



пʼятниця, 1 березня 2013 р.

Читайте в березневому числі журналу «Практичний психолог: Школа»



Шановні колеги!

       Радо вітаю вас з новою весною, впевнена, що у нас з вами вона буде чудовою і натхненною.
     А колег-жінок щиро вітаю з чудо­вим весняним святом 8 Березня, яке дає змогу кожній жінці виринути з круговороту буднів, гордовито підняти голову, розправити крила і вже ніколи не забувати найголовнішого: Я ― Жінка.
    Тож у березневому числі журналу «Практичний психолог: Школа» ми підготували публікації, які допоможуть практичним психологам загальноосвітніх навчальних закладів якнайкраще зорганізувати себе і свою роботу та вивільнити особистий час від рутинних справ.
   Прихід весни в навчальних закладах сповіщає про те, що навчальний рік невдовзі завершиться, тож у пригоді вам стане публікація нашого журналу, в якій не лише визначено правила складання і подання звітної документації практичного психолога, а й виділено ті моменти, що можуть полегшити цей процес.
   Окрім публікацій організаційно-методичного спрямування, число журналу містить розробки різних заходів зі школярами, їхніми батьками та педагогами. Переконані, що обрані нами теми та форми проведення тих чи тих заходів допоможуть вам бути ефективними в роботі.
Звертаємо вашу увагу, колеги, що журнал «Практичний психолог: Школа» розповсюджується лише за передплатою. Оформити її можна у будь-який зручний для вас спосіб: на освітянському порталі www.pedrada.com.ua, в інтернет-магазині www.shop.mcfr.com.ua чи традиційно ― у поштовому відділенні. Передплата на другий квартал триває. Також запрошуємо до спілкування у «Клубі практичнихпсихологів» на форумі порталу «Педрада» та у блозі редакції. Ми прагнемо, щоб публікації у блозі також були цікавими і корисними для фахівців. Тож долучайтеся до конструктивного обговорення актуальних професійних питань.  Окрім того, ознайомтесь зі змістом публікацій для ваших колег ― практичних психологів дитячого садка.

З повагою і весняними
вітаннями головний редактор                                                                  Тетяна Гурковська