середа, 30 липня 2014 р.

Опыт оказания психологической помощи детям

Равнодушный человек не может быть психологом. А если и выбирает эту профессию, то очень быстро устает от искусственной необходимости соблюдать все правила, принципы работы, а также соответствовать требованиям профессии.

Ситуация в стране стала катализатором проявления личностных свойств и качеств каждого, в том числе и в профессиональном аспекте.

Не у каждого из нас есть возможность пройти профессиональное грамотное обучение относительно оказания экстренной психологической помощи. Но многие из нас оказались в ситуации, когда учиться приходиться "по ходу", когда подобная помощь требуется незамедлительно, здесь и сейчас. И настоящий специалист не уйдет в сторону, а будет помогать не выходя за рамки своей компетентности, ставя себе задачу учиться. 

Эффективным способом повысить свой профессиональный уровень является и обмен опытом, его обсуждение и уточнение, анализ и обобщение, а также трансформация в свои конкретные условия деятельности.


вівторок, 29 липня 2014 р.

Скористайтеся нагодою заощадити кошти!


Шановні колеги!

Розпочато ранню передплату, під час якої ви можете значно заощадити кошти!

Скористайтеся останньою можливістю передплатити улюблені фахові видання відМЦФЕР: Освіта на 2015 рік за цінами ІІ півріччя 2014 року.

Пропозиція поширюється на всі журнали, КОЗА-ДИСКи та комплекти тематичного напряму «МЦФЕР: Освіта».

Ознайомитися докладніше з переліком видань для фахівців дошкільної та шкільної освіти, а також переглянути докладний зміст кожного випуску та завантажити безоплатні презентаційні номери можна у розділі «МЦФЕР: Освіта» порталу освітян України «Педрада».

УВАГА! Пропозиція дійсна лише у період з 1 по 31 серпня.

Як оформити передплату?

Оформити передплату можна онлайн, натиснувши кнопку «Передплатити» біля обраного Вами видання. Також оформити замовлення можна за номером телефону 0 (44) 586-56-06 або звернувшись за електронною адресою: peredplata@mcfr.com.ua.

Готуйте санчата влітку!



неділя, 27 липня 2014 р.

Постать дня — Микола Жинкін

27 липня виповнюється 121 рік від дня народження Миколи Жинкіна, російського лінгвіста і психолога


В історію вітчизняної психології Микола Жинкін увійшов як основопожник вітчизняної психолінгвістики.

У колі наукових інтересів ученого — вивчення психологічних і психофізіологічних механізмів творення мовленнєвих висловлювань, процесів сприймання, розуміння, створення тексту як цілісного психолінгвістичного явища.

Особливу увагу дослідник приділяв розробленню психологічних проблем мовленнєвої комунікації, розуміння тексту, розвитку мовлення тих, хто навчається, а також проблем психології мистецтв, зокрема кінематографа. 

Із-поміж найвідоміших праць ученого — «Механизмы речи» (1958), «Грамматика и смысл» (1970).


субота, 26 липня 2014 р.

Постать дня — Карл Густав Юнг


26 липня виповнюється 139 років від дня народження Карла Густава Юнга, швейцарського психоаналітика, психолога




Карл Густав Юнг відомий насамперед як родоначальник аналітичної психології — напряму глибинної психології.

Учений значно поглибив і розширив уявлення про несвідоме. Наразі особливо популярною є система психологічних типів Юнга (соціоніка, інтроверсія — екстраверсія).

На думку Карла Юнга, несвідоме — це склад втрачених спогадів, а також апарат інтуїтивного сприймання, який значно перевершує можливості свідомого мислення.

"Свідомість — це лише поверхня, 
лише авангард нашого психічного існування"




Карл Юнг є автором асоціативного тесту, під час якого людині пропонують підібрати вільні асоціації до певних слів, відтак аналізують швидкість її реакції під час називання вільних асоціацій до цих слів.

Упродовж багатьох років психолог був учнем і соратником австрійського психоаналітика Зігмунда Фройда. Однак згодом їхні погляди на психологію розійшлися.


понеділок, 21 липня 2014 р.

Постать дня — Володимир Небиліцин

21 липня виповнюється 84 роки від дня народження Володимира Небиліцина, російського психолога


Володимир Небиліцин відомий насамперед як послідовник ідей Бориса Теплова — засновника школи диференційної психології. Саме на основі його досліджень учений розробив основні принципи диференціальної психофізіології та довів гіпотезу свого вчителя про зворотною залежністю між силою нервової системи та чутливістю.

Володимир Небиліцин є автором гіпотези про загальні властивості нервової системи, що лежать в основі таких особистісних характеристик, як активність і саморегуляція.

Одним із перших вітчизняних дослідників використав метод факторного аналізу.

Із-поміж найвідоміших праць психолога — «Основні властивості нервової системи людини» (1966), «Психофізіологічні дослідження індивідуальних відмінностей» (1976).


Зустрічайте нове число журналу «Практичний психолог: Дитячий садок»

Шановні колеги!


Липневе число журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» ми присвятили психологічному супроводу становлення вікових новоутворень у дошкільників. Це питання визначає ефективність освітнього процесу в дитячому садку. Чому? Тому що вікові новоутворення результують процес психічного розвитку дитини у віковому періоді.

Насамперед вікові новоутворення є критеріями оцінювання психічного розвитку дитини. Своєчасну появу вікових новоутворень та якість їх прояву можна використати як показники якості організації освітнього процесу в дитячому садку. А врахувати особливості, тонкощі, нюанси індивідуального розвитку кожної дитини в загальному освітньому процесі дитячого садка можливо за умови адекватної організації психологічного супроводу.

Тож пропонуємо вам, шановні читачі, ознайомитися з досвідом колег — переможців та дипломантів цьогорічного редакційного конкурсу «Психологічний супровід становлення вікових новоутворень у дошкільника».

У липневому числі пропонуємо ознайомитися із частиною конкурсних робіт. Решту буде подано в наступних числах журналу. Зокрема, ви матимете можливість дізнатися більше про питання психологічного супроводу становлення довільності в дошкільників.

Щоб наша співпраця тривала і надалі, зауважте, що журнал «Практичний психолог: Дитячий садок» розповсюджується лише за передплатою. Найліпше передплатити видання на порталі освітян України «Педрада». Інтернет-адреса порталу: www.pedrada.com.ua. Там ви також довідаєтеся про акції та подарунки Міжнародного центру фінансово-економічного розвитку.

Детальніше про зміст публікацій липневого числа журналу "Практичний психолог: Дитячий садок" читайте на порталі освітян України "Педрада".



субота, 19 липня 2014 р.

Постать дня — Вітіс Вілюнас


19 липня виповнюється 70 років від дня народження Вітіса Вілюнаса, російського і литовського психолога


У колі наукових інтересів Вітіса Вілюнаса — вивчення суб’єктивних переживань людини та суб’єктивної реальності. Досліджував феноменологію емоцій. Обгрунтував можливість використання феноменологічних даних у побудові теорії емоцій. Класифікував емоційні явища на «провідні» і «похідні». Розглядав процес розвитку емоційної сфери людини в онтогенезі, місце і значення "ключових", "провідних", "ситуативних" і "похідних" емоцій. Досліджував механізми біологічної мотивації. Розкрив детермінанти розвитку мотивації людини.


Із-поміж найвідоміших праць психолога — «Психологія емоційних явищ» (1976), «Психологічні механізми біологічної мотивації» (1986), «Психологічні механізми мотивації людини» (1990), "Психологія развитку мотивації" (2006).

Професор Московського гуманітарного універрситету імені М. В. Ломоносова та Вільнюського педагогічного університету.

пʼятниця, 18 липня 2014 р.

Перша психологічна допомога: посібник для психологів




В умовах кризової ситуації гостро постає питання надання першої психологічної допомоги постраждалим. Завдання психологів у подібній ситуації — не з простих: надати фахову допомогу, враховуючи культурні особливості та реальні можливості потерпілих. Особливо це складно здійснити, перебуваючи в епіцентрі страшних подій. 

Фахівці мають бути обізнаними, як саме діяти під час травмувальних подій, аби не зашкодити ані собі, ані оточенню; як дбати про свою безпеку, а також безпеку інших; як підготуватися до надання психологічної допомоги; як управляти стресом, осмислювати пережите; як підтримувати колег у такій непростій справі.


У пригоді фахівцям стане публікація "Перша психологічна допомога: посібник для працівників на місцях", розроблений як стандартний посібник щодо надання першої психологічної допомоги Всесвітньою організацією охорони здоров’я. 

Наведена у виданні інформація є типовою, тож її можна адаптувати до місцевих умов і культурних особливостей потерпілих. 

У книжці висвітлено нові наукові дані та загальне бачення міжнародної світової спільноти щодо оптимальних шляхів надання підтримки людям, які пережили складні травмувальні події. 

Завантажити посібник можна тут.


четвер, 17 липня 2014 р.

Допомогти кожному: Кризовий медико-психологічний центр продовжує свою діяльність

Уже понад вісім місяців українці перебувають у стресовому стані. Це стосується навіть тих, хто лише стежить за новинами, не кажучи вже про безпосередніх учасників подій. Експерти стверджують: тривожність, відчуття безпорадності і провини, злість і страх є нормальними реакціями в подібній ситуації. Утім, ці симптоми сигналізують про потребу подбати про своє психічне і фізичне здоров’я, аби уникнути серйозних наслідків.



вівторок, 15 липня 2014 р.

Переваги поліглотів, або Вивчаймо іноземні мови!



Психологи нагадали про переваги вивчення кількох іноземних мов. Дослідник університету Чикаго (University of Chicago) назвали шість основних переваг для здоров’я людей, які вивчили хоча б одну іноземну мову, в порівнянні з тими, хто знає лише рідну.



Про це повідомляє УНН з посиланням на іноземні ЗМІ.



Учені нагадують про такі переваги:
  • Люди, які володіють іноземною мовою, швидше реагують на непередбачені ситуації, що виникають у житті, і частіше приймають найбільш оптимальні рішення.
  • Знання іноземної мови позитивно впливає на інтелект у похилому віці. Ця особливість проявляється навіть у тому випадку, якщо вивченням іноземної мови вирішила зайнятися людина пенсійного віку — позитивні наслідки занять іноземною мовою позначаться дуже скоро.

Постать дня — Наталія Чепелєва

14 липня виповнюється 65 років від дня народження Наталії Чепелєвої, українського психолога



Наукова діяльність Наталії Чепелєвої — члена-кореспондента НАПН України, доктора психологічних наук, професора, заступника директора з наукової роботи Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України — пов’язана з дослідженням проблем когнітивної та практичної психології.

Наталія Чепелєва є основоположником нового напряму вітчизняних досліджень у сфері психології — психологічної герменевтики, що вивчає проблеми розуміння та інтерпретації реальності, зокрема психічної реальності людини, її особистого досвіду.

пʼятниця, 11 липня 2014 р.

11 липня — Всесвітній день шоколаду

«Шоколад — це крок в інше, яскраве життя, сповнене бенгальських радісних вогнів і феєрверків. У життя, що не має заборон і законів», — говорив про відомі усім солодощі італійський мандрівник і письменник Джованні Джакомо Казанова.

11 липня — найсолодший день у році — Всесвітній день шоколаду. Це доволі молоде свято — уперше було проведене у Франції в 1995 році. 

Какао-боби
Батьківщиною шоколаду вважають Америку. Саме індіанці майя першими почали вирощувати какао-боби, а згодом їх справу перейняли ацтеки. В Європу шоколад потрапив на човні Христофора Колумба в 1942 році. Іспанські конкістадори називали його «чорним золотом», вони часто повторювали, що «думки мають бути чистими і товщиною в шоколад». До ХХ століття ці ласощі були доступними лише для найвищих прошарків суспільства. 


Постать дня — Володимир Мясищев


11 липня виповнюється 121 рік від дня народження Володимира Мясищева, російського психолога, невропатолога, психотерапевта



Наукова діяльність ученого пов’язана з розробленням найважливіших наукових проблем психології, медичної психології, психіатрії та психотерапії. Із-поміж них — проблема цілісності особистості здорової та хворої людини.



Значну увагу дослідник приділив вивченню трудової діяльності людини та трудовому вихованню дітей. Наголошував на необхідності такої наукової дисципліни, як ергології, що покликана комплексно вивчати процеси праці на основі даних психології, фізіології та педагогіки.

середа, 9 липня 2014 р.

Зустрічайте нове число журналу "Практичний психолог: Школа"!!!


Шановні колеги!



Липневе число журналу «Практичний психолог: Школа» ми присвятили чи не найголовнішому напряму в роботі практичного психолога системи освіти — профілактично-просвітницькому. Надавати інформацію, ознайомлювати з варіантами розв’язання складних ситуацій, представляти можливі шляхи виходу із конфліктів, попереджати про «підводні течії» та «камені», тобто запобігати негативним явищам значно легше, ніж долати їхні наслідки, виправляти та корегувати. Тому для практичного психолога вираз «попереджений — значить озброєний» — не просто слоган, а керівництво до дії.


вівторок, 8 липня 2014 р.

8 липня — День родини

Існує вислів: «Міцна держава починається з міцної родини». Саме тому українці, окрім Всесвітнього дня сім’ї (15 травня), віднедавна святкують ще й український День родини. Указ Президента України «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят» від 30.12.2011 № 1209/2011. А от днем святкування було обрано 8 липня. Тому вже три роки в українському календарі існує особливий день — День родини.


«Сімя — це те первинне середовище, 
де людина повинна вчитися творити добро»

Василь Сухомлинський


понеділок, 7 липня 2014 р.

Постать дня — Наталія Бехтєрева

7 липня виповнюється 90 років від дня народження Наталії Бехтєревої, російського нейрофізіолога


Більше ніж півстоліття Наталія Бехтєрева присвятила вивченню «найбільш непізнаного об’єкта у Всесвіті» — мозку людини. Відкриття дослідниці були сенсаційними. Вона науково обґрунтувала чимало невідомих раніше явищ у роботі головного мозку, однак наприкінці життя стверджувала, що розгадати його загадку навряд чи кому-небудь вдасться.

Як здійснюється процес запам’ятовування інформації, формування емоцій, як мозок виконує свої функції, і, основне, як лікувати тих, у кого вони порушені, — над цими питаннями й працювали в Інституті мозку людини, створеному Наталією Бехтєревою.

"Чинником, що найчастіше та найістотніше впливає на стан мозку здорової людини, 
є емоції..."


субота, 5 липня 2014 р.

Постать дня — Герберт Гассер


5 липня виповнюється
126 років від дня народження Герберта Гассера, американського фізіолога, психолога



У колі наукових інтересів Герберта Гассера — електрофізіологія нервових закінчень. Учений довів, що швидкість поширення імпульсу прямо пропорційна діаметру нервового волокна. Його дослідження сприяли ліпшому розумінню механізму виникнення болю і лягли в основу нового напряму наукових знань – нейрофізіології. У 1937 учений разом із колегами видав книжку «Електрична реєстрація нервової діяльності».

У 1944 році Герберт Гассер та його учитель Джозеф Ерлангер стали лауреатами Нобелівської премії «за відкриття, що стосуються високодиференційованих функцій окремих нервових волокон». 

За життя Герберт Гассер був почесним членом Лондонського королівського товариства, Единбурзького королівського товариства, Американської нейрологічної асоціації та почесним доктором кількох університетів.


вівторок, 1 липня 2014 р.

У липні виповнюється…

1 ЛИПНЯ — 83 роки від дня народження Станіслава ГРОФА, американського психолога та психіатра

5 ЛИПНЯ — 126 років від дня народження Герберта ГАССЕРА, американського фізіолога, психолога

7 ЛИПНЯ — 90 років від дня народження Наталії БЕХТЄРЕВОЇ, російського психолога

8 ЛИПНЯ — 121 рік від дня народження Фридерика ПЕРЛЗА, німецького та американського психолога

11 ЛИПНЯ — 121 років від дня народження Володимира МЯСИЩЕВА, російського психолога, невропатолога, психотерапевта

11 ЛИПНЯ — 88 років від дня народження Надії СТАДНЕНКО, українського психолога

12 ЛИПНЯ — 111 років від дня народження Петра ЗІНЧЕНКА, вітчизняного психолога

14 ЛИПНЯ — 65 років від дня народження Наталії ЧЕПЕЛЄВОЇ, українського психолога

16 ЛИПНЯ — 133 роки від дня народження Василя ЗЕНЬКІВСЬКОГО, українського філософа, психолога, публіциста

16 ЛИПНЯ 112 років від дня народження Олександра ЛУРІЇ, вітчизняного психолога

19 ЛИПНЯ — 70 років від дня народження Вітіса ВІЛЮНАСА, російського і литовського  психолога

21 ЛИПНЯ — 84 роки від дня народження Володимира НЕБИЛІЦИНА, російського психолога

22 ЛИПНЯ — 76 років від дня народження Людмили ОБУХОВОЇ, російського психолога

24 ЛИПНЯ — 77 років від дня народження Валентина МОЛЯКО, українського психолога

26 ЛИПНЯ — 139 років від дня народження Карла ЮНГАшвейцарського психоаналітика, психолога

27 ЛИПНЯ — 121 років від дня народження Миколи ЖИНКІНА, російського лінгвіста і психолога

28 ЛИПНЯ— 116 років від дня народження Павла ЧАМАТИ, українського психолога і педагога