середа, 27 лютого 2013 р.

Щастя подвійного народження


27 лютого в Австралії із року в рік проходить 
Фестиваль прекрасного народження 
(Beautiful Birth Festival)


    Таїна народження... Чудо появи нового життя... Перші подихи і доторки... Що може бути дивнішим і дивовижнішим? Та чи завжди усвідомлюють це новоспечені матері? Чому трапляються такі, які за власним бажанням зрікаються свого маленького чуда? 
    Історія знає чимало прикладів, як в різні епохи і в різних культурах святкували і вшановували величний і таємничий стан вагітності, пологів та народження нового життя. Але у таких святкувань був ще й додатковий смисл ― це виховання у жінки-матері внутрішньої сили і впевненості у собі для того, щоб вступити на нелегкий шлях виховання дитини і гідно ним йти.
   Іншими словами, під словом "народження" мають на увазі не тільки фізичне народження дітей. Народженням також вважають і духовне народження матерів ― сильних, компетентних, надійних, таких, які вірять в себе і свої внутрішні сили, а також у свою дитину.
   Сенс проведення Фестивалю прекрасного народження полягає якраз у святкуванні народження двох людей - нової людини та її мами, вшануванні цього значущого моменту в житті сім'ї, а також у тому, щоб практично допомогти жінці у вихованні дитини та привернути увагу зацікавлених організацій до проблем материнства і дитинства.
    Комітет менеджерів Фестивалю прекрасного народження був утворений в 2008 році. Цікаво, що ініціаторами Фестивалю і ядром комітету стали п'ять працюючих жінок, які виховують 17 дітей. У всіх п'ятьох великий досвід роботи, як добровільної, так і професійної, в службах соціальної підтримки та організаціях допомоги матерям.
   Самі жінки підкреслюють, що Фестиваль покликаний ще раз показати, що народження є світлим, життєствердним і прекрасним досвідом, що щасливих історій народження набагато більше, ніж негативних, розмови про які часто превалюють в сучасному суспільстві, а також показати, що разом з дитиною народжується Мама.

     Наостанок скажемо, що нашій країні не завадило б перейняти ініціативу в турботливих австралійців, адже що може бути більш достойним святкування, ніж вшановування невидимого, але такого сильного і значимого зв'язку між мамою та дитиною.




Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»


вівторок, 26 лютого 2013 р.

Постать дня — Джон Боулбі



Джон Боулбі — видатний фахівець у галузі психології розвитку, психології сім’ї, психоаналізу та психотерапії; творець теорії прив’язаності. Учений пояснив природу, витоки, шляхи формування прив’язаності дитини до дорослого. Він проаналізував, чому розлуку з матір’ю в період немовляти та ранньому віці дитина переживає як горе і чому наслідки розлуки мають вплив на психічне та тілесне благополуччя упродовж всього життя людини. Джон Боулбі став першим дослідником, хто пов’язав розвиток прив’язаності з адаптацією та виживанням дитини.

"Людина несе персональну відповідальність за вибір, що вона робить…"

Значну увагу учений приділяв також вивченню проблем фази протесту, відчаю та відторгнення, тривоги, депресії, насилля тощо.

У 1952 році Джон Боулбі разом із колегою Джеймсом Робертсоном створив документальний фільм «Дворічна дитина в лікарні», в якому було висвітлено глибинні страждання, що переживали маленькі діти в умовах розлуки з матір’ю. Факти, представлені у фільмі, привернули до себе резонансну увагу суспільства.



субота, 23 лютого 2013 р.

Постать дня — Георгій Щедровицький

23 лютого виповнюється 85 років від дня народження Георгія Щедровицького, відомого вітчизняного філософа, психолога, методолога


Георгій Щедровицький відомий насамперед як фундатор та лідер Московського методологічного гуртка, метою діяльності якого було дослідження мислення як діяльності.

Учений вперше почав розглядати методологію як окрему галузь знань. Він запропонував нову форму практикування філософії та методології — організаційно-діяльнісну гру.

У колі наукових інтересів психолога були також питання педагогіки, логіки, загальної теорії діяльності, соціології, мовознавства та семіотики.


четвер, 21 лютого 2013 р.

Постать дня — Бенджамін Блум

21 лютого виповнюється 111 років від дня народження Бенджаміна Блума, видатного американського психолога


Бенджамін Блум увійшов в історію науки як творець таксономії педагогічних цілей в пізнавальній та емоційній сфері (1956). Він був одним із перших дослідників-розробників системи об’єктивних показників результатів педагогічного впливу.

Учений обгрунтував виділення двох типів педагогічного оцінювання:
• формуючого, спрямованого на визначення поточного рівня знань і відповідну корекцію їх;
• підсумкового, спрямованого на фіксування результатів певного етапу навчання.

Бенджамін Блум відомий також як автор багатьох оригінальних прийомів педагогічної техніки, зокрема «Кубика Блума». Значну увагу приділяв також вивченню проблем розвитку таланту.


Міжнародний день рідної мови

21 лютого світова громадськість відзначає Міжнароджний день рідної мови. Запровадження такого дня цілком закономірне, адже спілкування зрозумілою нам мовою зазвичай має для нас величезне значення. Мова та її наріччя стають не просто засобом комунікації, але й відкривають для нас широкі можливості. Людина так звикає до рідної мови, що мова стає невід’ємною частиною її особистості. Людина влаштована так, що рідною для неї стає мова батьків, оточення й інколи та, яку людина свідомо обирає за покликом душі.


понеділок, 18 лютого 2013 р.

Постать дня — Олексій Леонтьєв

18 лютого виповнюється 110 років від дня народження Олексія Леонтьєва, видатного російського психолога


Свій внесок в науку Олексій Миколайович зробив у галузі загальної психології та методології психологічного дослідження. У колі наукових інтересів ученого — культурно-історична теорія. Психолог провів цикл експериментальних досліджень, що розкривали механізм формування вищих психічних функцій, зокрема таких як довільна увага та пам’ять. Досліджував проблеми розвитку психіки, її генезис, біологічну еволюцію, суспільно-історичний розвиток. Вивчав також питання інженерної психології, психології сприймання, мислення тощо.

Олексій Миколайович Леонтьєв — видатний учень видатного ученого — вітчизняного психолога, засновника культурно-історичної школи в психології Льва Виготського.



четвер, 14 лютого 2013 р.

День святого Валентина, або День всіх закоханих



Любов є найбільшою рушійною силою у житті. Це те, заради чого чоловіки готові гори звернути, а жінки ― їхати за своїм коханим навіть на край світу. Про кохання написано і сказано так багато, що здавалося б нічого нового вже й не скажеш. Але будь-який закоханий це легко спростовує, знаходячи слова, виcлови і вчинки, які щоразу по-новому показуватимуть його любов. Це унікальне почуття і стан душі. Кохання є запорукою перемог у всіх починаннях, воно ж вчить нас терпимості та виваженості. Любов ревна і завжди більш упереджена, ніж всі інші почуття. Та разом з тим вона надає той рівень спокою і відчуття порядку, який неможливо відчути без неї.


середа, 13 лютого 2013 р.

Початки світового кіно: брати Люм’єр запатентовали першу кінокамеру




13 лютого 1895 року брати Луї та Огюст Люм’єр запатентували перший апарат для отримання рухомого зображення.
Розповідають, що якось уночі Луї Люм’єра мучив головний біль. Біль не давав заснути до ранку. А результатом безсонної ночі став задум нового пристрою, що мав складатися з проектора й  кулачкового механізму для подачі перфорованої плівки із зображенням.

Минуло зовсім небагато часу ― і брати Люм’єр втілили ідею комбінованої кінокамери в життя, запатентувавши винахід. Вже 28 грудня того ж 1895 року в Парижі брати Люм’єр продемонстрували винахід в дії. На Бульварі Капуцинів в підвалі «Гран-кафе» вони влаштований перший публічний платний кіносеанс фільму «Прибуття потягу на вокзал Ла Сьота». Із цього комерційного показу власне і бере початок світового кіно.

І хоча від того доленосного дня минуло 118 років, кіно і досі залишається одним із засобів впливу на формування особистості. Тому завдання практичного психолога навчити близьких дорослих контролювати кількість і змістовність тих фільмів, що переглядає їхня дитина. Це дасть можливість убезпечити дитину від небажаного когнітивного впливу і подальших негативних наслідків.

А найперше правило ― дивитися разом з дитиною! Адже тоді вони зможуть обговорити події, вчинки героїв, їхні переживання, а також переживання дитини та її ставлення до побаченого. Механізмом здобуття досвіду дитинною є наслідування. І не лише практичне, а й емоційне і моральне. А тому батьківська оцінка має значно більший вплив, аніж заборона, навіть аргументована.

Тож приємного перегляду!

Читайте у лютневому числі журналу «Практичний психолог: Дитячий садок»


Ось і настав День святого Валентина. Редакція нашого журналу і собі вирішила святкувати пік лютневого добра і тепла. І не будь-як, а виходом у світ лютневого числа журналу «Практичний психолог: Дитячий садок». У лютневому числі нашого журналу ви прочитаєте про етику практичного психолога, психологічну компетентність педагога і психологічне консультування батьків, ознайомитесь з психологічним портретом дитини раннього віку та етичними уявленнями дошкільника, дізнаєтесь, як дитині подолати стрес, навчитися виражати свій гнів і пережити тяжкі втрати у житті. І традиційно, читайте також матеріали для ваших колег ― практичних психологів школи. Тож дізнавайтесь нове і розмірковуйте.

У ЛЮТНЕВОМУ ЧИСЛІ ЖУРНАЛУ ПРОПОНУЄМО ТАКІ ПУБЛІКАЦІЇ:

Етика та відповідальність у професійній діяльності практичного психолога
Зауважено, що у становленні практичного психолога як професіонала особливо важливим є постійне аналізування ним етичних засад своєї професійної діяльності. Показано, що відповідальність, яку практичний психолог несе за наслідки своєї роботи є досить вагомою. Визначено, що Етичний кодекс психолога є одним з основних «навігаторів» для тих фахівців, хто прагне до справжніх професійних вершин

Психологія в освітянському просторі
Одне з протиріч, характерних для освіти педагогів, полягає у невідповідності між запитом суспільної практики на психологізацію педагогічної освіти — посилення її психологічної складової — та готовністю і спроможністю педагогічної спільноти цей запит реалізувати. З’ясовано чинники психологізації вищої школи. Показано важливість психологічного аспекту педагогічної освіти

пʼятниця, 8 лютого 2013 р.

Зустріч з колегами — соціальними педагогами


8 лютого в Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України (МОНмолодьспорт) відбулася нарада соціальних педагогів. В її роботі взяли участь представники всіх областей України. 
У ході наради соціальні педагоги  підбивали підсумки і презентували наробки соціальних служб своєї області та, зокрема, свого дошкільного навчального закладу. Головним на засіданні стало обговорення питання соціального патронату в дошкільній освіті
У межах обговорення соціального патронату педагогів було розглянуто такі питання:
·        відсутність положення про соціальний патронат в дошкільній галузі освіти, що дало б змогу вирішувати такі робочі моменти, як оплата проїзду під час відвідування дитини вдома, наявність посвідчень соціального педагога тощо;
·        ведення спеціальної ділової документації для соціального педагога (її обсяг і зміст не мають бути тотожними з документацією для практичного психолога);
·        застосування інструментарію соціального педагога;
·        брак місць у дитячих садочках як загального, так і компенсуючого типу, і, як наслідок, значне перевантаження груп, що не дає змоги надавати необхідну допомогу дітям в повному обсязі та забезпечувати оптимальні умови для їхнього розвитку;
·        питання атестації соціальних педагогів, які мають диплом «соціального працівника».
Проте чимало питань можна ы потрыбно вирышувати на місцях, про це буде підготовлено відповідний лист керівникам регіональних управлінь освітою. (Слідкуйте за інформацією на нашому блозі.)
У обговоренні взяла участь і головний редактор журналу «Практичний психолог: Дитячий садок», експерт з питань дошкільного віку дитини Тетяна Леонідівна Гурковська. Головний редактор підтримала колег щодо висловлюваних зауважень та ініціатив, зазначивши, що соціальні педагоги і практичні психологи разом входять до єдиної Психологічної служби системи освіти, тож мають схожі проблеми і труднощі в роботі. Щоб налагоджувати роботу вітчизняної Психологічної служби задля успішного майбутнього наших дітей, головний редактор запросила присутніх до об’єднання зусиль та активної співпраці, зокрема, до представлення своїх наробків і досягнень на сторінках журналу «Практичний психолог: Дитячий садок».

Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»



Постать дня — Рудольф Дрейкурс

8 лютого виповнюється 116 років від дня народження Рудольфа Дрейкурса, видатного австро-американського психолога


Увійшов в історію науки як автор практичної методики застосування адлерівської теорії індивідуальної психології для розуміння причин деструктивної поведінки дітей та корекції дитячої поведінки без покарань та винагород.

Розробив концепцію «чотирьох цілей поганої поведінки», зокрема класифікував цілі дитини, яка втратила віру в себе, на такі групи — привернення уваги, пошук сили, помста, декларація неповноцінності або поразки.

Автор книг «Основи адлеріанської психології» (1933), «Проблеми шлюбу» (1946), «Психологія в навчальному класі» (1957), «Діти» (1964), «Соціальна рівність: виклик часу» (1971), а також понад 200 робіт з питань індивідуальної психології, психології сім’ї, дитячої психології, проблем конфліктів, психодинаміки людських взаємин, музикотерапії.

"Ми можемо змінити наше життя та взаємини з оточенням, якщо змінимося самі..."

Наукові погляди Рудольфа Дрейкурса здобули прихильність та популярність в усьому світу, його психологічний підхід сповнений любові та глибокої поваги до дитини та батьків.


четвер, 7 лютого 2013 р.

Постать дня — Альфред Адлер

7 лютого виповнюється 144 роки від дня народження Альфреда Адлера, видатного австрійського психолога, психіатра та мислителя


З ім’ям Альфреда Адлера у світовій психо-логічній науці пов’язано створення системи індивідуальної психології. Також учений є одним із основоположників сучасної психотерапії. 

На початку наукової кар’єри Альфред Адлер долучився до ідей Зігмунда Фрейда, однак пізніше заснував власну наукову школу, час активної діяльності якої припав на 20–30-ті роки ХХ століття.

В основі його наукових переконань — твердження, що рушійною силою психіки є «прагнення до влади», яке начебто виникає з «почуття неповноцінності». У результаті протесту проти цієї «неповноцінності» й відбувається процес формування особистості та її характеру.


Запрошуємо взяти участь у професійному конкурсі


      Усім нам притаманний дух суперництва, а проявляє його кожен по-своєму. Хтось бере найактивнішу участь і надсилає роботу на конкурс, хтось ― не менш активно вболіває за колегу, а хтось ― із задоволенням бере собі на озброєння опубліковані в журналі розробки учасників конкурсу. У будь-якому разі, участь у конкурсі ― це можливість поділитися своїми здобутками та думками з колегами і водночас підвищити власний професійний рівень.
     Практичний психолог, який прагне бути успішним та ефективним у своїй роботі, повинен розуміти, що постать педагога має непересічне значення в житті кожної дитини. На сьогодні робота з педагогами — профілактична, консультаційна, просвітницька і навчальна — потребує особливої майстерності від практичного психолога. А підвищення психологічної культури педагогів є не лише важливим, а й нагальним завданням. Тож ми оголошуємо конкурс на найкращі розробки щодо підвищення психологічної культури педагогів. Активні, творчі, ініціативні практичні психологи системи освіти, що стануть переможцями конкурсу, отримають чудові подарунки. Тож не зволікайте! Надсилайте свої розробки на адресу редакції та перемагайте!



вівторок, 5 лютого 2013 р.

Україна відзначає Всесвітній день безпеки в Інтернеті


     У другий вівторок лютого міжнародна громадськість відзначає Всесвітній день безпеки в Інтернеті. Тема ця, безперечно, дуже актуальна. З одного боку Інтернет дає змогу стрімко розширити рамки розвитку особистості, досягати успіхів в будь-якій сфері, а також самому створити свій «віртуальний образ». А з іншого ― багато хто зловживає вільністю нтернету і старається обманути співрозмовника, заволодіти різною особистою інформацією чи й коштами. Крім того, в світовій мережі є велика кількість непристойної та аморальної інформації, яка може негативно впливати на несформовану психіку дитини.

Всесвітній день безпеки в Інтернеті в 2004 році започаткувала Європейська комісія задля того, щоб об’єднати зусилля зацікавлених державних, суспільних та приватних організацій для збільшення рівня знань про безпечне і відповідальне використання Інтернет-технологій.
Головним координатором Всесвітнього дня безпеки в Інтернеті в світі стала некомерційна організація Insafe (European Safer Internet Network), яка складається з національних організацій, що створені за участі Еврокомісії. Основне завдання Insafe ― підтримка громадян, в першу чергу молоді, в безпечному, етичному і ефективному використанні Інтернету та інших інформаційних і комунікаційних технологій.
Відзначають Всесвітній день безпеки в Інтернеті й в Україні. Зокрема у столиці проведуть інтерактивну акцію для юних киян «Права та обов’язки дітей у мережі Інтернет. 5 лютого о 15:00 у ТРЦ «Дрім Таун» за адресою: Оболонський проспект, 1, усі охочі зможуть взяти участь у тематичних конкурсах, подивитись виступ дитячого Гендерного інтерактивного театру з виставою «Агенти веб-безпеки» та переглянути відеоролики про безпечний Інтернет. Окрім того, батьки малечі зможуть дізнатися про методи забезпечення чистого віртуального простору для юних українців і про шляхи навчання культурі користування інформаційно-комунікаційними технологіями.
А тепер детальніше розглянемо, що ж так приваблює дітей у всесвітній мережі та як батькам і педагогам коректно скеровувати дитину в просторах Інтернету.


понеділок, 4 лютого 2013 р.

Читайте у лютневому числі журналу «Практичний психолог: Школа»


Відійшли в минуле нестям і яскравість новорічних свят, і знову почалися сніжні зазимовані будні. Але це не привід впадати в зажуру. Цього місяця нас веселитимуть День бабака, Китайський Новий рік, День захисника Вітчизни і, звичайно, календарний осередок тепла, добра й любові ― День всіх закоханих. Редакція нашого журналу вирішила у власний спосіб підігріти ваш зимовий настрій за допомогою нового, лютневого числа журналу «Практичний психолог: Школа». Етика практичного психолога, психологічна компетентність педагога, психологічне консультування батьків, подолання стресу і вираження гніву, втрати і кохання у житті дитини ― про все це читайте у лютневому числі нашого журналу. А знаючи вашу спраглість до знань, пропонуємо поцікавитись і матеріалами, які читають ваші колеги ― практичні психологи дитячого садка. Тож читайте і розмірковуйте.

У лютневому числі журналу пропонуємо такі публікації:

Етика та відповідальність у професійній діяльності практичного психолога
Зауважено, що у становленні практичного психолога як професіонала особливо важливим є постійне аналізування ним етичних засад своєї професійної діяльності. Показано, що відповідальність, яку практичний психолог несе за наслідки своєї роботи є досить вагомою. Визначено, що Етичний кодекс психолога є одним з основних «навігаторів» для тих фахівців, хто прагне до справжніх професійних вершин.


пʼятниця, 1 лютого 2013 р.

Постать дня — Володимир Бехтєрев

Професор  В. М. Бехтєрев.
Санкт-Петербург. 1912 
Фото Карла Булла,  
видатного російського фотографа, 
майстра фоторепортажу

1 лютого виповнюється 157 років від дня народження Володимира Бехтєрева, видатного російського психолога, медика-психіатра, невропатолога


В історію науки Володимир Бехтєрев увійшов насамперед як основоположник експериментальної психології та рефлексології, а також як фундатор науково-дослідного Психоневрологічного інституту в Санкт-Петербурзі — першого в світі наукового центру з комплексного вивчення психіки людини (1908) та Інституту вивчення мозку і психічної діяльності людини, які згодом було названо на честь вченого.

У науковій спадщині ученого — вивчення та опис багатьох патологічних та фізіологічних синдромів: боязнь запізнитися та почервоніти, нав’язлива усмішка та ревнощі, плач та затяжний сміх, боязнь чужого погляду тощо.


Психологія в персоналіях


Науку, так як і історію, творять особистості. Зокрема ті, наукові ідеї яких, пройшовши випробування часом, залишаються актуальними й для нинішнього покоління. Звісно, будь-яка наука прагне рухатися тільки вперед, однак це не означає, що спадщина попередніх епох залишається позаду, навпаки, тільки переосмисливши надбання минулого, можна впевнено рухатися до нових наукових звершень.

Пропонуємо вашій увазі своєрідний календар «Постать дня», в якому згадуватимемо тих видатних науковців-психологів, вітчизняних і зарубіжних, які зробили значний внесок у розвиток психології як науки, чиї наукові доробки, власне й вибудовували шлях поступу психології в науково-інтелектуальному просторі.