субота, 29 грудня 2012 р.

Вітаємо з хороводом Новорічних свят!


От за що варто любити зиму, так це за два місяці казкового настрою. Починається грудень. До Нового року 31 день, 30, 29… День святого Андрія, Катерини, Варвари ― на Варвари ніч обірвали, Святого Миколая ― репетиція новорічного святкування і подарункообдарування. І ось нарешті цей довгоочікуваний перехід ― з року в рік, від буденності до надій і справдження найзаповітніших мрій. А січень… Ще місяць новорічно-різдвяного шлейфу.
Вир цей не спиняється. І ми раді, що саме цього року наші журнали «Практичний психолог: Школа» і «Практичний психолог: Дитячий садок» стають частиною вашого життя, вашого професійного вдосконалення. Наша редакція бажає вам у новому році ще більше щасливих моментів, ще більше добрості людської, ще більше прагнень і знань. А ми докладемо максимум зусиль, аби вас надихати, дивувати і всіляко вам допомагати.
З Новим роком вас і Різдвом Христовим!!!

З повагою
редакція журналів «Практичний психолог: Школа» та "Практичний психолог: Дитячий садок"







Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»

четвер, 13 грудня 2012 р.


Стартувала благодійна акція «Подаруй дитині радість читання!»


Стартувала благодійна акція «Подаруй дитині радість читання!»
Під час передплатної кампанії на 2013 рік ДП «Преса» спільно з УДППЗ «Укрпошта» проводять благодійну акцію «Подаруй дитині радість читання!».
Усім охочим взяти участь в акції пропонуємо передплатити для шкіл-інтернатів, сиротинців якомога більше дитячих газет і журналів, щоб діти, позбавленні батьківського піклування, мали змогу протягом усього року читати дитячі видання.
Пропонуємо вам приєднатися до акції. Оформіть доброчинну передплату на дитячі видання в будь-якому поштовому відділенні України або на сайті www.presa.ua (у розділі «Акція-Подаруй дитині радість читання!»). Оформити доброчинну передплату можна на півроку та рік до 20 грудня 2012 року


Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»



.

вівторок, 11 грудня 2012 р.

Психологів збирає Новоград

7 грудня у місті Новоград-Волинський відбувся семінар-практикум для психологів системи освіти Новоград-Волинського району Житомирської області.

Тема семінару " Шляхи забезпечення емоційного благополуччя дітей" є надзвичайно актуальною для сьогоднішнього суспільства. Інколи і дорослим в ньому буває не затишно. Тож завдання щодо створення комфортних умов перебування дитини у навчальному закладі, а разом з тим і підвищення психологічної культури батьків для забезпечення оптимального позитивно насиченого зростання малюка в сім'ї є першочерговим саме для психологічної служби.

Зокрема свої здобутки представила практичний психолог ДНЗ №6 м. Новоград-Волинський Михальчук Ліна Іванівна в комплексі інтерактивних ігор "Подаруй усмішку", до яких було залучено всіх учасників семінару. Зауважимо: в дитячому садку функціонує 10 вікових груп з яких 2 групи для дітей із затримкою психічного розвитку та 2 логопедичні.


Зважаючи на добрі і дружні стосунки з фахівцями Інформаційно-методичного центру, зокрема з Кондратець Інною Вікторівною, редакцію було запрошено до участі у семінарі. Скориставшись нагодою і теплим прийомом редакція презентувала пілотні номери журналів, інформувала про підписку видань напряму "МЦФЕР-Освіта", та запросила практичних психологів до співпраці на сторінках журналу.

Редакція журналів "Практичний психолог: Дитячий садок" і "Практичний психолог: Школа" вдячна колегам за запрошення і бажає їм творчої наснаги!

Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»


четвер, 29 листопада 2012 р.

«Свічкова хода-2012» у Києві


29 листопада о 17:00 у межах відзначення Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/СНІДом у столиці відбудеться щорічна акція «Свічкова хода – 2012». Про це повідомили JeyNews у прес-службі КМДА.

У межах заходу відбудеться інтерактивний флеш-моб — свічкова інсталяція на сходах Українського дому.

Уперше Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом відзначили 1 грудня 1988 року. Донині головною його метою є об’єднання й порозуміння, формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей, подолання стигми та дискримінації щодо тих, хто живе з ВІЛ/СНІДом.

Волонтери, патронажні сестри Червоного Хреста, учасники Всеукраїнського молодіжного форуму «Не дай СНІДу шанс!» та всі охочі зможуть долучитися до запалення свічок та викладання їх у формі «червоної стрічки», що є загальновизнаним символом взаєморозуміння та підтримки людей, які живуть із ВІЛ/СНІДом.
У Київській міській організації Товариства Червоного Хреста інформують: темпи зростання захворюваності на ВІЛ/СНІД в Україні є одними з найвищих у світі. З 1994 року кількість хворих щорічно збільшується на 25–30%. Фахівці прогнозують, що за такої тенденції до 2014 року ВІЛ-позитивний статус матимуть близько 800 тис. українців, тобто 3–3,5% дорослого населення України. Смертність від наслідків СНІДу становитиме третину випадків серед причин смертності всіх чоловіків віком від 15 до 49 років і майже 50% жінок цієї вікової групи.

Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»


пʼятниця, 16 листопада 2012 р.

Конференція по перинатології

15 листопада у м. Києві розпочала свою роботу Всеукраїнська науково-практична конференція з перинатології "Психологія партнерства: взаємодія психологів, медиків і педагогів з сім'єю у перинатальний період". Проблема, висвітленню якої присвячено конференцію, є не лише важливою та актуальною, але й надзвичайно цікавою як для професіоналів, так і для батьків. Мабуть, саме тому навіть пленарне засідання було цікавим, насиченим інформацією, емоціями доповідачів та слухачів.
Зауважу лише кілька виступів з 21-го заявленого та 18-ти, що відбулися на пленарному засіданні.
"Значення перинатології для дитячої психіатрії"  Чуприков А. П., професор кафедри дитячої психіатрії НМАПО ім. П. Л. Шупика, м. Київ.
"Формування психологічного імунітету. Новий погляд на використання матриць С. Грофа"  Кобаса О. Д., лікар-акушер, перинатальний психолог, клінічний санаторій "Жовтень", відділення оздоровлення вагітних, клініка "Мати і дитя", м. Київ
"Вплив партнерських пологів на здоров'я"  Барановська Е. В., завідувач відділення новонароджених, що знаходяться на спільному перебуванні з матерями, Перинатальний центр, м. Київ.
"Особливості розвитку дітей в сім'ях , зорієнтованих на ранній розвиток дитини або проблема емоційної незрілості у дітей. Дослідження, аналіз, тенденції сучасного сімейного виховання"  Черепанова Е. А., дитячий і сімейний психолог, тренер дитячо-батьківських груп, м. Київ.
"Особливості своєчасного розвитку дитини в сучасних умовах"  Петалла Е. А., канд. психол. наук, психолог, м. Дніпропетровськ.
"Мати і вихователь"  психологічні аспекти взаємодії. З досвіду роботи практичного психолога в дитячому садку"  Науменко Е. Н., практичний психолог вищої категорії, дитячий психотерапевт, днз № 111, м. Київ.
"Етапи розвитку сексуальності: від зачаття до зачаття"  Бернацька А. В., психологічний центр "Дао".

середа, 14 листопада 2012 р.

Психологічна складова педагогічної освіти

12 листопада кафедра психології Педагогічного інституту КУ імені Бориса Грінченка провела науково-практичний семінар "Психологічна складова педагогічної освіти". В програмі заходу були виступи як викладачів вишу, так і студентів. Думка про важливість і необхідність психологізації навчального процесу саме у педагогічному виші та виховання психологічної культури педагогічної діяльності у студентів  майбутніх педагогів, стала наскрізною в усіх виступах.
У своєму виступі я відзначила надзвичайну точність і важливість назви заходу. За висловом Ушинського, "педагогіка є великим мистецтвом виховання людини". Але дійсно великим це мистецтво зможе стати лише за наявності психологічної складової у професійній діяльності педагога.Оскільки без такої складової педагог перетворюється на "учителя учительовича", який працює не заради дитини, не заради поширення знань і "залюблення" дитини у свій предмет, а працює заради  самого себе, заради тої влади, яку дає професія педагога.
Проте дещо здивував час проведення заходу  10:30 ранку, адже в цей час йдуть лекції. Можливо, саме через це студентів на заході було надзвичайно мало.

Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»

пʼятниця, 9 листопада 2012 р.

Лист МОНмолодьспорту щодо атестації педагогічних працівників


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
№ 1/9-779 від 25 жовтня 2012 року
Щодо атестації педагогічних працівників
До Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України надходять численні звернення педагогічних працівників з приводу вимог атестаційних комісій про надання великої кількості узагальнюючих матеріалів при проходженні атестації.
Повідомляємо, що згідно із пунктом 3.3 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 № 930 (далі – Типове положення), атестаційна комісія відповідно до затвердженого графіку роботи вивчає педагогічну діяльність осіб, які атестуються, шляхом відвідування уроків, позаурочних заходів, вивчення рівня навчальних досягнень учнів, з предмета, що викладає вчитель, ознайомлення з навчальною документацією щодо виконання педагогічним працівником своїх посадових обов'язків, його участі у роботі методичних об'єднань, фахових конкурсах та інших заходах, пов'язаних з організацією навчально-виховної роботи, тощо.
Типовим положенням не передбачено написання педагогічними працівниками, які атестуються, звітів про роботу у міжатестаційний період, оформлення папок з документами про результати своєї роботи, планами уроків, методичними розробками, сценаріями виховних заходів та надання відеозаписів уроків й інших відомостей про роботу.
Водночас слід зауважити, що педагогічні працівники, які претендують на присвоєння педагогічних звань "викладач-методист", "учитель-методист", "вихователь-методист", "практичний психолог-методист", "педагог-організатор-методист", "керівник гуртка-методист" повинні мати власні методичні розробки, які пройшли апробацію та схвалені науково-методичними установами.
Покладення на педагогічних працівників обов’язків з підготовки зайвих звітів та штучне збільшення паперообігу лише створюють видимість роботи атестаційних комісій і, як правило, приховують неналежну організацію роботи з вивчення професійної діяльності осіб, які атестуються та відсутність дієвого контролю за організацією навчально-виховного процесу.
Наголошуємо, що вимоги голів та членів атестаційних комісій про надання педагогічними працівниками, які атестуються, будь-яких звітів про роботу, є порушенням норм Типового положення. Підготовка та оформлення великої кількості матеріалів призводить до перенавантаження педагогічних працівників, відволікає їх від виконання своїх безпосередніх обов’язків та негативно позначається на якості роботи.
Доручаємо довести зміст цього листа до відома місцевих органів управління освітою, працівників методичних служб, керівників навчальних закладів, педагогічних працівників та вжити заходів, спрямованих на запобігання незаконним вимогам атестаційних комісій.
Заступник Міністра       Б.М. Жебровський 

понеділок, 5 листопада 2012 р.

Розподіл робочого часу практичного психолога системи освіти

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту підтвердило розподіл робочого часу для практичного психолога системи освіти

Робота практичного психолога має певну специфіку: фахівцеві цього профілю необхідно ретельно готуватися до кожного робочого дня, а отже для цього потрібно виділити час. Практичний психолог потребує додаткових годин для самоосвіти, тобто невпинного підвищення своєї фахової компетентності. Саме законно визначених годин ― для того, щоб не виникало потреби випрошувати у директора навчального закладу особистого дозволу на відвідування бібліотеки, фахових районних, міських чи обласних заходів. Адже фахова компетентність є професійним та особистісним завданням практичного психолога системи освіти. Тож маємо документ, який дозволяє практичному психологу системи освіти із 40-годинним робочим тижнем, 20 годин відводити для безпосередньої роботи з учасниками навчально-виховного процесу (індивідуальна і групова психодіагностика, консультування учнів, учителів, батьків, корекційно-розвивальна робота тощо) та 20 годин ― на підготовку до проведення соціально-психологічних заходів (занять, тренінгів, ділових ігор), обробку результатів досліджень, оформлення висновків тощо.


вівторок, 30 жовтня 2012 р.

Початок історії



       Незважаючи на те, що журнали "Практичний психолог: Дитячий садок" і "Практичний психолог: Школа" з'явились нещодавно, вони вже мають певну історію.

       Найпершими з виданнями познайомилися практичні психологи дитячих садків і шкіл м. Рівне на Серпневій конференції педагогічних працівників міста.

       Наступними з нашими виданнями познайомилися практичні психологи м. Києва. Вони отримали презентаційні числа журналів під час установчої конференції психологічної служби міста на початку вересня. Мій виступ було включено в порядок денний, а після закінчення доповіді наші видання привітали оплесками.

          Далі була Біла Церква та вся Київська область. Презентаційні числа журналів практичні психологи Київщини отримали напередодні Дня Дошкілля. З одного боку це було доволі символічно, а з іншого ― видавництво МЦФЕР привітало практичним подарунком всіх практичних психологів системи освіти Київської області.

       В середині жовтня на Всеукраїнському науково-практичному семінарі в м. Кіровоград наші видання отримали методисти ОІППО всіх областей, а в м. Миколаїв, скориставшись нагодою провели презентацію наших видань, за що Тетяні Іванівні Вареник окрема подяка.

       Перші схвальні відгуки, які ми отримуємо і особисто під час певних заходів, і в телефонному чи електронному режимах, є гарним стимулом для подальшої творчої роботи.

       Дякуємо вам, шановні колеги, за високу оцінку наших первістків та запрошуємо до обговорення, яке проходить у Клубі практичних психологів на освітянському порталі Педрада.




пʼятниця, 26 жовтня 2012 р.

Як повернути агресію батьків у конструктивне русло


Олена БЕРНАЦЬКА, психотерапевт, перинатальний психолог Центру сучасної психотерапії та розвитку особистості «Дао», м. Київ

Агресивна поведінка не є рідкістю для сучасного суспільства. Останнім часом кількість агресивно налаштованих батьків зросла у кілька разів. Сама по собі агресія не є винятково негативним явищем. Зазвичай вона виникає як реакція на певну ситуацію, пов’язану з напругою, тривогою або страхом. Але так важливо вчасно знайти потрібні слова і залишити сили для пошуку мирного розв’язання конфлікту.


Поведінку можна назвати агресивною тоді, коли її метою є заподіяння шкоди (психологічної, фізичної) оточенню, створення конфліктної, напруженої ситуації, відкрита демонстрація ворожості. Тоді як робота з фізичної агресією перебуває в компетенції правоохоронних органів, агресія психологічна, що виникає в процесі спілкування, цілком і повністю лягає на плечі практичного психолога школи. Подолання таких конфліктів потребує великих зусиль та є джерелом сильного стресу. Не завжди вчасно знаходяться потрібні слова і не завжди залишаються сили для пошуку мирного з’ясування протиріч. Ця стаття має на меті надати практичному психологу матеріали для підтримки та опори, які будуть корисними йому в ситуації вирішення конфліктної ситуації..

Основні типи конфліктних людей


Існує певний тип людей, котрим притаманна агресивна поведінка як у розмові, так і в діях. Зазвичай вони відстоюють свої погляди та ідеї, ігноруючи інтереси та права співрозмовника. Такі люди обирають домінуючу стратегію у власній поведінці. У їх тоні відчувається гордовитість, сарказм, презирство чи навіть відверта неповага. Багато в чому дії таких агресорів залежать від рівня розвитку емоційного інтелекту та соціального статусу. Люди з агресивною поведінкою не звертають уваги на почуття співрозмовника, ігнорують наслідки своїх слів та вчинків. Найчастіше вони намагаються домогтися свого за будь-яку ціну, самостверджуючись за рахунок приниження співрозмовника та провокуючи його на подібну реакцію у відповідь. Якщо піддатися емоційному пориву, ситуація стає небезпечною, набуваючи руйнівної сили снігової лавини.

четвер, 25 жовтня 2012 р.

Пам'ятка з проведення інтерактивних заходів

Основні принципи


Добровільна участь учасник повинен мати природну внутрішню зацікавленість у змінах своєї особистості в ході роботи групи.
Новизна оригінальність вправ і постійна зміна партнерів при виконанні завдань.
Самодіагностика саморозкриття учасників, усвідомлення та формулювання ними власних особистісно-значущих проблем.
Активність постійна включеність учасників групи в хід подій.
Діалогізація взаємодії повноцінне спілкування на заняттях групи, засноване на взаємоповазі учасників, їх повній довірі одне одному.
Довіра і конфіденційність відкритість і щирість членів групи.

 Правила роботи в інтерактивній групі


Для того щоб робота в групі під час проведення інтерактивних заходів була ефективною, варто дотримуватися певних правил, з якими треба ознайомити всіх учасників.


Правило «тут і тепер»: головним є те, що відбувається саме тепер, які почуття кожен з учасників відчуває в даний момент, тому що лише через актуальні переживання, через груповий досвід людина може пізнати себе. На заняттях можна використовувати лише ту інформацію, яку кожен учасник надає про себе сам під час групової роботи. Попередній досвід спілкування не обговорюється і не може використовуватися як аргумент. На заняттях можна вести записи лише тоді, коли це передбачено завданням. Під час занять не можна виходити за двері.

середа, 24 жовтня 2012 р.

Трирічні малюки: щоб криза не була критичною

Тетяна ЯЦЕНКО, аспірантка Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України, практичний психолог ДНЗ компенсуючого типу для дітей з вадами зору № 755, м. Київ

Ситуація, коли впродовж лише декількох місяців істотно змінюється поведінка малюка, його стосунки з тими, хто поруч, є дійсно критичною для взаєморозуміння і взаємодії між дитиною та дорослими. І саме дорослі не завжди бувають готовими до таких змін. Ще менше вони готові їх приймати та вибудовувати подальші стосунки з дитиною за новими правилами. У кожному конкретному випадку криза стосунків проходить по-різному — гостріше чи м’якше




За перші три роки свого життя малюк набуває певного багажу знань і вмінь, починає відчувати потребу в більшій, ніж йому надають, самостійності. У малюка зароджується усвідомлення, що він ― окрема істота зі своїми бажаннями і потребами, які не завжди збігаються з тим, що пропонують мама чи тато. Отже, головні зміни зосереджені навколо Я дитини. Їх сутність полягає в психологічній емансипації малюка від близьких дорослих, яка супроводжується низкою специфічних проявів ― упертістю, запереченням усього й уся, капризами тощо. Разом з тим, психологічні спостереження доводять, що деякі діти практично не мають негативних проявів у вказаному віці або легко та швидко їх долають, і їх особистісний розвиток протікає нормально.

вівторок, 23 жовтня 2012 р.

Вчимося турбуватися про себе: де практичним психологам-початківцям знаходити ресурси для відновлення

Олена ШРАМКОпсихолог-консультант, 
Президент Київської Асоціації тілесно-орієнтованої психотерапії

Відчуття безпорадності, розгубленості, збентеженості часто супроводжують початковий етап професійного становлення практичного психолога. Тому для нього стає актуальною проблема збереження ресурсного стану, вміння точно усвідомлювати свої потреби, турбуватися про себе, раціонально та адекватно використовувати власну енергію, зберігати себе у спілкуванні з іншими

Під час навчання у вищих навчальних закладах майбутніх психологів послідовно навчають, як бути емпатійними, підтримуючими, включеними. Однак ніхто не вчить їх системи захисту, самопідтримки, вміння своєчасно дистанціюватися і від’єднатися, відновити ресурси. Через деякий час, якщо психолог не опанував ці навички, у нього може з’явитися фізичне, емоційне та розумове виснаження.

Тіньові сторони роботи психолога-консультанта


Постійний контакт з людьми, які потребують допомоги і переважно перебувають у скрутних, несприятливих умовах, вимагає від психолога співчуття та співпереживання. Щоденна душевна віддача, прояви емпатії можуть включити механізми ретравматизаціі психолога. Проблеми клієнта зрезонують із проблемами психолога-консультанта, і він може емоційно включитися та відгукнутися частинками власної внутрішньої «зраненої дитини». Так, співпереживання активізує особисті невідпрацьовані травми консультанта, і йому потрібно дедалі більше психологічних захистів, щоб уберегтися від емоційного болю. Надалі гіперемоційне співпереживання може змінитися нападами байдужості, холодності і навіть роздратуванням на клієнта, від яких, власне, починається відлік дискваліфікації психолога. Зустрічі з клієнтом стають небажаними, психолог усіляко їх уникає та ухиляється від роботи. А це викликає гостре невдоволення собою, появу болісного відчуття своєї неспроможності та некорисності.

понеділок, 15 жовтня 2012 р.

Зі святом, шановні колеги!



Моє життя в лабораторії психології дошкільника Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України тривало більш як 20 років. Працюючи в Інституті, я паралельно здобувала освіту та справжнім університетом стала рідна лабораторія. Саме тут мене навчили дивитися на дитину і бачити за її поведінкою прояви глибинних механізмів психіки, розуміти індивідуальну специфіку становлення її особистості на тлі вікових закономірностей.

Я вдячна кожному з працівників лабораторії за той досвід, яким ми обмінювались чи то на засіданні лабораторії, чи то за обіднім столом; вдячна і за можливість познайомитись з досвідом колег з усієї країни і знайти щирих друзів і однодумців за межами Києва. Та є й особистісні якості фахівців ― психологів-дошкільників, які стали значимими у професійному житті: завжди дивувала здатність Світлани Євгенівни Кулачківської робити зауваження порухом плечей зовсім не повертаючись до занадто гомінких колег; у Людмили Григорівни Подоляк є надзвичайно шанобливе ставлення до термінів психологічної науки і їх вживання; Світлана Олексіївна Ладивір захоплює своєю абсолютною вірою в дитину і глибоким знанням системи дошкільної освіти; Тамара Олександрівна Піроженко ― захоплює своїм оптимізмом і здатністю все встигати.

І не дивлячись на зміни в місці роботи, посаді, головним у своєму професійному житті і надалі вважаю ті принципи взаємодії дорослого з дитиною, якими керується у своїй роботі лабораторія психології дошкільника Інституту психології ім. Г.С.Костюка НАПН України:

· «Не зашкодь!» - ні дією, ні словом, ні порухом душі;

· «Не втрать!» - дорогоцінного часу, який природою даний для зростання маленької людини;

· «Не поспішай!» - дозволь розквітнути дитинству в дитині;

· «Дитина замовляє розвиток!» - саме малюк є замовником педагогічних послуг, адже він має право зрости здоровим, активним і реалізувати всі свої здатності і здібності впродовж життя, а для цього дорослі, які поруч мають забезпечити становлення його потенційних можливостей в дитинстві;

· заклик великого педагога Януша Корчака: дорослим належить піднестися до розуміння «тонких істин дитинства».

· та розуміння поняття «здоров’я» у найширшому його значенні: фізичному, фізіологічному, психічному, психологічному тощо.



Вітаю, всіх вас шановні колеги, з днем народження лабораторії і бажаю плідної праці, наукових звершень і творчої наснаги та назавжди залишатися «дошкільниками» ― дітьми з широко розкритими очима, які готові обійняти і зігріти весь світ, а найперше, пізнати його.



З глибокою повагою Гурковська Тетяна Леонідівна,
Головний редактор журналів
«Практичний психолог: Дитячий садок»,
«Практичний психолог: Школа»
ТОВ «МЦФЕР-Україна»



понеділок, 1 жовтня 2012 р.

Лабораторія психології дошкільника: діалог науки і практики



Науковці лабораторії психології дошкільника
Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України,
зліва направо — сидять: Світлана Ладивір, Тамара Піроженко,
Катерина Карасьова; стоять: Людмила Токарева, Інна Мельник,
Олена Пісарєва, Ірина Карабаєва, Олена Василенко,
Олена Федорчук, Людмила Соловйова
Без осмислення всіх парадоксів дитячого віку неможливо зрозуміти цілісний процес розвитку людини. Саме тому відомий психолог Григорій КОСТЮК ще у переможному 1945 році започатковував у Науково-дослідному інституті психології відділ дитячої психології. І донині лабораторія психології дошкільника є одним з провідних підрозділів Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України.

У різні роки її очолювали відомі вчені в галузі дитячої психології — Неоніла БАЛАЦЬКА, Віра КОТИРЛО, Світлана КУЛАЧКІВСЬКА, Світлана ЛАДИВІР. Сучасна наукова школа лабораторії психології дошкільника продовжує традиції вітчизняної гуманістичної дитячої психології під керівництвом доктора психологічних наук Тамари ПІРОЖЕНКО.

За роки свого існування лабораторія розробляла найактуальніші питання дошкільного виховання. Тут послідовно відстоюють точку зору, згідно з якою дитина-дошкільник має якісно своєрідну психіку, кожна грань якої розвивається в оптимальний період і засобами суб’єктної діяльності, а також доводять переваги методу цільового спостереження як провідного в роботі з дошкільниками.

Ще одна стабільна позиція в діяльності лабораторії психології дошкільника — це тісний зв’язок з реальною практикою освітнього процесу в дошкільних навчальних закладах. Власне, всі експериментальні дослідження лабораторії були присвячені актуальним проблемам життєзабезпечення дошкільного дитинства, їх результати практично застосовують у дитячих садках України.

За понад 60-ти річну діяльність лабораторія психології дошкільника вперше відзначає свій день народження та запрошує на його святкування, яке відбудеться 11 жовтня 2012 року об 11:00 в Київському міському будинку Учителя.


Шановні гості, ми раді вітати вас на блозі редакції!

Ми створили блог з метою бути ближчими до тих, кого цікавлять питання практичної психології в системі освіти. Насамперед, це колеги-професіонали ― практичні психологи, але сподіваємось, що він буде цікавим та корисним і для батьків, які виховують дітей від народження до 18 років, і для педагогів різних навчальних закладів. Тут ми представлятимемо анонси подальших чисел журналів, ділитимемося з вами новинами редакції та інформуватимемо про "життя" наших видань, отже зможемо спілкуватися з вами не лише на сторінках наших видань, але й онлайн.

Блог редакції "Практичний психолог" працює тиждень. З одного боку, це доволі малий строк, хоч вже маємо доволі широку географію переглядів: Франція, Німеччина, США тощо. А з іншого боку, ви мали змогу ознайомитися з деякими статями, опублікованими в пілотних числах журналів "Практичний психолог: Дитячий садок" і "Практичний психолог: Школа". Враховуючи те, що їх розсилка вже закінчилась, маємо привід для серйозної розмови: вашого аналізу та оцінки нашої роботи.

Будемо раді почути ваші думки, адже висловлені вами, шановні читачі і колеги, зауваження і пропозиції дозволять нам зробити ваші професійні журнали ще кращими! Тож запрошуємо до обговорення, яке розпочалося на форумі порталу ПЕДРАДА у Клубі практичних психологів