субота, 25 травня 2013 р.

Постать дня — Джеймс Кеттелл


25 травня виповнюється 154 роки від дня народження Джеймса Кеттелла, видатного американського психолога




Джеймс Кеттелл — один із перших фахівців з експериментальної психології в США. У колі його наукових інтересів — дослідження поведінки людини, її здатності реагувати на стимули, проблеми освіти та організації науки тощо.


Психолог увів у науковий обіг термін «тест розумових здібностей», впровадив кількісні методи в психологію, з допомогою яких досліджував природу та витоки розумових здібностей людини.

пʼятниця, 24 травня 2013 р.

Поздоровляємо із завершенням навчального року!


24 травня у навчальних закладах України відзначили Свято останнього дзвоника


Ось і завершився цей навчальний рік. У вересні здавалося, що до цього дня так далеко. Та от, відшуміли на перервах діти, залишились в історії ігри, змагання, контрольні. Тільки випускники вичікують моменту, аби, як ті бігуни, зробити останній вирішальний ривок.

Когось, шановні колеги, сьогодні ви проводжаєте у новий етап життя, а хтось обов'язково усміхнеться вам знову на Святі першого дзвоника. І з тієї усмішки почнеться ваш новий навчальний рік. 


Завершується прийом конкурсних робіт


Шановні колеги, нагадуємо, що
 
прийом робіт на конкурс «Підвищення психологічної культури педагогів» завершується 31 травня 2013 року

 

Нині співпраця з педагогами потребує від практичного психолога особливої майстерності. А підвищення психологічної культури педагогів є не лише важливим, а й нагальним завданням. Тому ТОВ «МЦФЕР-Україна» було оголошено конкурс для практичних психологів системи освіти України на найкращі розробки щодо підвищення психологічної культури педагогів. 

Якщо ви пропустили інформацію про проведення конкурсу, але маєте відповідні матеріали, нагадуємо, що умови конкурсу були опубліковані на блозі редакції та у  лютневих числах журналів «Практичний психолог: Школа» та «Практичний психолог: Дитячий садок».

Шановні колеги, ви ще можете встигнути взяти участь у конкурсі. Для цього свою роботу надсилайте в електронному вигляді (до 31 травня включно) на електронну адресу psyholog@mcfr.com.ua  або у друкованому вигляді (з поштовим штемпелем від 31 травня включно) на поштову адресу: вул. Марини Раскової, 11-А, а/с 170, м. Київ, 02660. У разі виникнення запитань, звертайтеся за номером телефону редакції 0(44) 586-56-06 або на електронну адресу

Наголошуємо, що активні, творчі, ініціативні практичні психологи системи освіти, що стануть переможцями конкурсу, отримають чудові подарунки. Тому не зволікайте! Надсилайте свої розробки на адресу редакції та перемагайте!

Більше новин ― на Порталі освітян України «Педрада»


вівторок, 21 травня 2013 р.

Постать дня — Ігор Кон

21 травня виповнюється 86 років від дня народження Ігоря Кона, відомого російського соціолога, психолога, антрополога, філософа


Ігор Кон увійшов в історію психологічної науки як один із засновників сучасної російської соціологічної школи, популяризатор науки та просвітитель.

За багаторічну діяльність учений зумів зробити вагомий внесок у різноманітні сфери наукової діяльності — філософію та методологію історії, історію соціології, етику, соціальну психологію і психологію розвитку, теорію особистості, антропологію та соціологію дитинства та юності, гендерні дослідження.

Значну увагу у своїй діяльності Ігор Кон приділяв проблемам соціології молоді та психології юнацького віку ("Психология ранней юности", 1989). Учений створив новий науковий напрям порівняльних міждисциплінарних досліджень дитинства та юності — етнографію дитинства («Ребенок и общество: историко-этнографическая перспектива", 2004).


понеділок, 20 травня 2013 р.

Постать дня — Володимир Роменець


20 травня виповнюється 88 років від дня народження Володимира Роменця, видатного українського психолога


Володимир Андрійович Роменець — видатна постать в історії психології, академік Академії педагогічних наук України, професор, доктор психологічних наук, один із фундаторів сучасної української психології, учений, видатний учитель багатьох відомих психологів, із-поміж яких — Тетяна Титаренко, Віталій Татенко, Ірина Маноха тощо.

У колі наукових інтересів психолога — питання загальної психології, історії всесвітньої та української психології, історичної психології, психології творчості, методології психологічної науки тощо.





Ученого вважають засновником школи історико-психологічних досліджень в Україні.

До золотого фонду української психології увійшли такі фундаментальні праці психолога, як «Фантазія, пізнання, творчість» (1965), «Психологія творчості» (1971), «Історія психології» (1975), «Історія психології стародавнього світу і середніх віків» (1982), «Історія психології епохи Відродження» (1988), «Історія психології XIX — початку XX століття» (1995) тощо.

Майже все своє свідоме життя Володимир Роменець присвятив діяльності в Київському університеті, де з 1967 та до кінця свого життя викладав психологію, вів науково-дослідницьку роботу.

У 1991 році Володимир Андрійович очолив відділ історії та етнопсихології Інституту психології АПН України. Досліджував проблеми історії та методології психологічної науки.


В пам’ять про видатний внесок ученого-психолога лабораторії історії психології Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України, яку він очолював упродовж тривалого часу, присвоєно його ім’я — Лабораторія історії психології імені Володимира Роменця.


субота, 18 травня 2013 р.

Постать дня — Джекоб Морено

18 травня виповнюється 125 років від дня народження Джекоба Морено, видатного австро-американського психіатра, психолога, соціолога, філософа, винахідника


Джекоб Морено здобув світову славу як творець психодрами — методу психотерапії та психологічного консультування, метою якого є допомогти людині розв’язати актуальні для неї проблеми; а також як першовідкривач методу соціометрії та групової психотерапії. На початку 20–30-х років ХХ століття ці методи поширилися в усьому світі в багатьох країнах Америки та Європи, а починаючи з 90-х років ХХ століття, розвивалися в країнах Східної Європи, зокрема й в Україні.



Особливо популярними стали методи Морено щодо подолання конфліктів в малих групах, учений вважав, що їх можна застосовувати для розв'язання протиріч суспільства в цілому.



У 1927 році Джекоб Морено заснував інститут соціометрії та психодрами в США, згодом заклад перейменували на честь ученого.




четвер, 16 травня 2013 р.

Читайте в травневому числі журналу «Практичний психолог: Дитячий садок»


Шановні колеги!

Ось і завершується навчальний рік. Це бентежний і відповідальний час. З кимось зі своїх вихованців ви попрощаєтеся. Але сподіваюся, що згадка про ваші тепло, доброту, щирість і людяність зігріватимуть їх упродовж багатьох років. Запорукою цього є ваш високий професіоналізм та відповідальність.

Забезпечувати професійне зростання практичного психолога системи освіти — професійне завдання нашої редакції. Ми піклуємося про те, щоб усі публікації були грамотними та науково обгрунтованими. Досягаємо цього завдяки професіоналізму та досвіду наших авторів, а також копіткій роботі редакційної колегії, експертної ради.

Крім цього, допомога вам має бути вчасною, а тому травневе число журналу ми присвятили питанням адаптації дітей різного віку до нових умов навчання.

Переконані, що наші публікації дадуть вам змогу якісно зорганізувати навчально-виховний процес та допомогти дітям упевнено подолати складний етап в їхньому житті, пов’язаний із входженням та призвичаєнням до нових умов навчання.
  
З повагою
головний редактор                                        Тетяна Гурковська


середа, 15 травня 2013 р.

Конференція з пренатальної педагогіки


14 травня 2013 року Міністерством освіти і науки України спільно з Міністерством освіти Республіки Білорусь було проведено І Міжнародну конференцію «Психолого-педагогічні аспекти пренатальної педагогіки» за участю провідних фахівців у галузі пренатальної психології, медицини, представників громадських організацій та ЗМІ. Роботу конференції очолював заступник Міністра освіти і науки Борис Жебровський.

Відкриваючи роботу пленарного засідання конференції, Борис Жебровський вказав на новизну теми, на її проблемність та актуальність. Заступник Міністра висловив сподівання, що ця конференція буде успішним стартом для генерації нових ідей із вирішення питань пренатальної педагогіки, а також для тісної міжнародної співпраці та обміну досвідом між Україною та Білоруссю.

«Дошкільна освіта — фундамент виховання, але її грунт — дородова педагогіка», — зазначив під час виступу Борис Жебровський.

Підтримала думку заступника Міністра гостя із закордону — Альбіна Ленідівна Давидович, кандидат педагогічних наук, заступник начальника управління дошкільної освіти Міністерства освіти Республіки Білорусь. Альбіна Давидович звернула увагу присутніх на важливість порушених питань та подякувала за надану можливість взяти участь у конференції. Гостя зауважила, що для Білорусі тема пренатальної педагогіки не розвинена, хоча викликає останнім часом неабиякий інтерес у науково-освітніх колах, проте навіть чітко визначеного термінологічного апарату з цієї теми немає. Альбіна Давидович у своєму виступі «Формування усвідомленого батьківства» підкреслила важливість та незамінність повноцінного сімейного виховання. Також представник білоруської делегації висловила надію на те, що саме дієве та активне обговорення на найвищому рівні питань, пов’язаних з пренатальною педагогікою, допоможе вирішити низку проблем зі згаданої теми.



Читайте в травневому числі журналу «Практичний психолог: Школа»


Шановні колеги!

Ось і завершується навчальний рік. Це бентежний і відповідальний час. З кимось зі своїх вихованців ви попрощаєтеся. Але сподіваюся, що згадка про ваші тепло, доброту, щирість і людяність зігріватимуть їх упродовж багатьох років. Запорукою цього є ваш високий професіоналізм та відповідальність.

Забезпечувати професійне зростання практичного психолога системи освіти — професійне завдання нашої редакції. Ми піклуємося про те, щоб усі публікації були грамотними та науково обгрунтованими. Досягаємо цього завдяки професіоналізму та досвіду наших авторів, а також копіткій роботі редакційної колегії, експертної ради.

Крім цього, допомога вам має бути вчасною, а тому травневе число журналу ми присвятили питанням адаптації дітей різного віку до нових умов навчання.

Переконані, що наші публікації дадуть вам змогу якісно зорганізувати навчально-виховний процес та допомогти дітям упевнено подолати складний етап в їхньому житті, пов’язаний із входженням та призвичаєнням до нових умов навчання.

З повагою
головний редактор                                                      Тетяна Гурковська

Міжнародний день сім'ї


15 травня світова громадськість відзначає 
Міжнародний день сімей 
(International Day of Families)


Це свято засноване Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році. Мета цього свята — звернути увагу людей на численні проблеми сім'ї. На думку Генерального секретаря ООН, коли зневажаються основні права однієї сім'ї — єдність сім'ї людської, членами якої вони є, перебуває під загрозою.

Як один із основних інститутів суспільства, як перша сходинка соціалізації людини, сім'я розвивається та видозмінюється разом із навколишнім світом. Вона по-своєму реагує на вимоги часу, відповідає на громадські потреби і сама формує їх.
Сім'я, як основний елемент суспільства, була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності і розвитку. Завдяки родині міцніє і розвивається держава, зростає добробут народу.

У всі часи положення сім'ї в суспільстві та ставлення  держави до неї свідчили про розвиток країни. З сім'ї починається життя людини, тут відбувається формування її як громадянина. Сім'я — джерело любові, поваги, солідарності та прихильності, те, на чому будується будь-яке цивілізоване суспільство, без чого не може існувати людина. Добробут родини — ось мірило розвитку і прогресу країни. 


вівторок, 14 травня 2013 р.

Постать дня — Артур Петровський

14 травня виповнюється 90 років від дня народження Артура Петровського, відомого вітчизняного психолога, філософа, педагога


Артур Володимирович Петровський увійшов в історію вітчизняної науки як авторитетний фахівець у галузі історії психології, соціальної психології, психології особистості, психології розвитку, теоретичної психології, автор соціально-психологічної теорії колективу. Розробив теоретичні проблеми психології особистості та її розвитку.



Із-поміж найбільш відомих праць у творчому доробку вченого — «Психология» (1956, у співав.), «История советской психологии. Формирование основ психологической науки» (1967), «Личность. Деятельность. Коллектив» (1982), «История и теория психологии. Избранные труды» (1984), «Психология о каждом из нас» (1992), «История психологии» (1994, у співат.), «История и теория психологии» (1996, у співав.), «Основы теоретической психологии» (1998, у співавтор.) тощо. 


середа, 8 травня 2013 р.

Постать дня — Леон Фестінгер

8 травня виповнюється 95 років від дня народження Леона Фестінгера, видатного американського психолога



Леон Фестінгер є одним із засновників окремого напряму психології, що виник у США наприкінці 1950-х — початку 1960-х років, — когнітивної психології. Разом з такими відомими психологами, як Курт Левін, Єдвард Толмен, Джордж Келлі вчений сформулював основні поняття, які згодом й стали основою цього нового напряму психології.


Одним із найбільш відомих понять, які ввів у науковий обіг Леон Фестінгер, — «когнітивний дисонанс», тобто пізнавальний дисонанс, який психолог розглядав як внутрішній психічний конфлікт, що виникає під час зіткнення в свідомості індивіда суперечливих знань, ідей, переконань або поведінкових установок щодо певного об’єкта чи явища, за якого з існування одного елемента виникає заперечення іншого. У зв’язку з цим конфліктом стан індивіда характеризується відчуттям неповноти життя. 

Леон Фестінгер також досліджував питання психології регуляції мислення та соціальної психології.