понеділок, 26 січня 2015 р.

Проблема визначення критеріїв рівня розвитку дитини


21 січня 2015 року в Міністерстві відбулось чергове засідання робочої групи з розроблення критеріїв визначення рівня розвитку дитини за Базовим компонентом дошкільної освіти та інструментарію їх практичного застосування.

На попередніх засіданнях розглянуто пропозиції щодо визначення рівня розвитку дитини. Орієнтовні критерії мають бути лаконічними, направлені на допомогу педагогам та батькам у проведенні особистісно – орієнтованої роботи з кожною дитиною.

Тож журнал "Практичний психолог: Дитячий садок" відкрив новий 2015 рік статею завідувача лабораторі психології дошкільника Інституту психології ім. Г.С.Костюка НАПН України, доктора психологічних наук ПІРОЖЕНКО Тамари Олександрівни "Проблема визначення критеріїв рівня розвитку дитини".

Стаття містить дві схеми "Критеріальні оцінки рівня розвитку дитини дошкільного віку: співвіношення ключових понять" та "Особистісний підхід у вивченні розвитку дитини", які демонструють підгрунття для визначення критерії рівня розвитку дитини.


Відчувайте сонце всередині себе!


четвер, 22 січня 2015 р.

Вітаємо!

Постать дня — Валерія Мухіна



22 січня виповнюється 80 років радянському та російському дитячому психологу зі світовим ім'ям,
Валерії Мухіній.


Валерія Сергіївна Мухіна — академік РАО і РАПН, доктор психологічних наук, професор, Заслужений діяч науки РФ, завідувач кафедри психології розвитку Московського педагогічного державного університету.

Валерія Мухіна є основоположником наукової школи «Феноменологія розвитку і буття особистості», визнаним у світовому психологічному співтоваристві. В.С. Мухіна широко відома за кордоном як найбільший фахівець в області вікової психології, етнопсихології, психології особистості. Сфера наукових інтересів: психологічний супровід дитини, підлітка, дорослого і літньої людини; поведінка людини в екстремальних умовах; людина на всіх етапах віку; етнічна самосвідомість в контексті міжетнічних відносин.

понеділок, 19 січня 2015 р.

Зустрічайте нове число журналу "Практичний психолог: Дитячий садок"!!!

Шановні колеги!


Відкриваємо новий рік спілкування на сторінках фахового журналу. Протягом минулого року ми з вами розв’язували важливі робочі ситуації, знаходили відповіді на складні запитання, що виникали у вашій діяльності, розглядали різні аспекти організації діяльності психологічної служби в дошкільному навчальному закладі, удосконалювали знання щодо надання психологічної допомоги дітям і дорослим, які пережили травмуючи події… Усього й не перелічити. Утім ми не збираємося зупинятися на досягнутому. Зокрема, у січневому числі журналу пропонуємо вам ознайомитися з особливостями сімейного виховання та взаємодії практичного психолога з батьками, зокрема, під час підготовки дитини до школи та інших складних ситуацій.

Початок нового року налаштовує нас на зміни, плани, мрії. Серед наших планів на 2015 рік — нові зустрічі з вами під час вебінарів, які розкриють актуальні теми в роботі практичного психолога системи освіти. Також обов’язково добиратимемо для вас професійні «цікавинки», ділитимемося перспективним досвідом. Окрім того, не забувайте спілкуватися з колегами та експертами на форумі порталу освітян України «Педрада», адже це — незамінний інформаційний ресурс під час розв’язання робочих ситуацій.

Шановні колеги, цікаві та корисні матеріали вже чекають тієї миті, коли потраплять до чергового числа журналу, а, отже, і до ваших рук. Тож до зустрічі на сторінках вашого улюбленого фахового видання.

Детальніше про зміст січневого числа журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» читайте на порталі освітян України «Педрада».

Пізнавайте людей та навколишній світ!


четвер, 15 січня 2015 р.

Постать дня — Наталія Менчинська



15 січня виповнюється 110 років з дня народження Наталії Менчинської

Наталія Олександрівна Менчинська — одна з творців вітчизняної психології навчання, основоположні ідеї якої мають і донині неминуще значення для теорії і практики освіти як в нашій країні, так і за кордоном, видатний педагогічний психолог, учениця Льва Семеновича Виготського, яка обрала самостійний шлях у науці.

Наталії Олександрівні Менчинській належить пріоритет у виробленні погляду на школу як на школу мислення.

Діяльнісне трактування шкільного навчання як розвиваючого, «задачний підхід» до нього, розуміння його суб'єкта як ключової «освітньої цінності» - немислимі за радянських часів! — у всьому цьому Н.О.Менчинська була першою.

Питання про те, чи «сучасна» сьогодні Менчинська, відпадає сам по собі.

понеділок, 12 січня 2015 р.

Зустрічайте нове число журналу "Практичний психолог: Школа"!!!

Шановні колеги!


Відкриваємо новий рік спілкування на сторінках фахового журналу. Протягом минулого року ми з вами розв’язували важливі робочі ситуації, знаходили відповіді на складні запитання, що виникали у вашій діяльності, розглядали різні аспекти організації діяльності психологічної служби в загальноосвітньому навчальному закладі, удосконалювали знання щодо надання психологічної допомоги дітям і дорослим, які пережили травмуючи події… Усього й не перелічити. Утім ми не збираємося зупинятися на досягнутому. Зокрема, у січневому числі журналу пропонуємо вам ознайомитися з особливостями інтернет-практик підлітків і дорослих та специфікою роботи практичного психолога з дітьми, які зростають в дистантних сім’ях.

Початок нового року налаштовує нас на зміни, плани, мрії. Серед наших планів на 2015 рік — нові зустрічі з вами під час вебінарів, які розкриють актуальні теми в роботі практичного психолога системи освіти. Також обов’язково добиратимемо для вас професійні «цікавинки», ділитимемося перспективним досвідом. Окрім того, не забувайте спілкуватися з колегами та експертами на форумі порталу освітян України «Педрада», адже це — незамінний інформаційний ресурс під час розв’язання робочих ситуацій.

Детальніше про зміст січневого числа журналу «Практичний психолог: Школа» читайте на порталі освітян України «Педрада».


Шановні колеги, цікаві та корисні матеріали вже чекають тієї миті, коли потраплять на сторінки чергового числа журналу, а, отже, і до ваших рук.
Тож до зустрічі на сторінках вашого улюбленого фахового видання!



Досягайте нових вершин!


неділя, 11 січня 2015 р.

11 січня – Всесвітній день «Спасибі»



Без сумніву, найввічливішим днем року можна назвати – 11 січня. Це дата, коли людина може сказати «спасибі» кожному.

Коріння цього свята беруть ще з часів Київської Русі, а саме поширення християнства. Проте «Спасибі», тоді вживали у ширшому значені, ніж просто слова подяки. Воно походить від словосполучення «СпасиБог». Тож, промовляючи його, люди надавали цьому поняттю сакральне значення та промовляли тільки з чистим серцем, звільнившись від негативних емоцій.

"З вдячності народжується відповідальність: вдячність – це розуміння, що тобі пощастило отримати, – і бажання передати далі"
(Невідомий автор)

Постать дня – Яків Коломинський


11 січня виповнюється 80 років від дня народження Якова Коломинського, білоруського психолога

Яків Львович Коломинський відомий насамперед як спеціаліст в області вікової, педагогічної та соціальної психології тощо. Проводив експериментальні та теоретичні дослідження на стику вікової, педагогічної та соціальної психології. Також вивчав розвиток та формування особистості у малих групах та колективах на основних стадіях онтогенеза у процесі спільної діяльності, міжособистісної взаємодії та педагогічного онтогенезу.

Вивчаючи усвідомлення людиною своїх відносин з однолітками встановив закономірність, яку визначив поняттям «парадокс свідомості». Розкрив поняття «соціально-психологічної рефлексії», «соціально-психологічної перцепції», «соціометричні установки особистості».

пʼятниця, 9 січня 2015 р.

четвер, 8 січня 2015 р.

понеділок, 5 січня 2015 р.

Новорічні вітання колег

Щиросердно вітаю з Новим роком!!!

Зичу щастя, здоров'я, добробуту, миру, нових здобутків, нових вражень, нових успішних задумів і сподівань. Хай новорічна казка зігріває довго серця та сповнює душі радістю впродовж року.
З повагою,
Олександр Кочерга


четвер, 1 січня 2015 р.

Постать дня — Валентин Рибалко


1 січня віповнюється 68 років від дня народження Влентина Рибалко, українського психолога.


Валентин Васильович Рибалко, доктор психологічних наук, професор, головний науковий співробітник відділу педагогічної психології і психології праці Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України.

Активно співпрацює з провідними вишами країни, зокрема: Національним університетом ім.Т.Г.Шевченка (м. Київ); Національним лінгвістичним університетом (м. Київ); Національним університетом ім. І.І.Мечникова (м. Одеса); Національним університетом «Києво-Могилянська академія»; Київським міським педагогічним університетом ім. Б.Д.Грінченка.

Автор понад 400 наукових робіт з психології.

"Ми живемо в час амбіційних дилетантів"

Постать дня – Леонід Бурлачук


1 січня виповнюється 68 років від дня народження Леоніда Бурлачука, українського психолога

Леонід  Фокич Бурлачук – український психолог, доктор психологічних наук, професор, дійсний член Академії педагогічний наук України, завідувач кафедри психодіагностики та клінічної психології КНУ ім. Тараса Шевченка.

Відомий насамперед як спеціаліст в області медичної психології, психології особистості та психодіагностики. Психолог є автором багатьох робіт з клінічної психології, психодіагностики та творцем популярного словника-довідника з психодіагностики.

Серед основних напрямків дослідження Леоніда Фоковича є етичні норми у психології та медицині.