вівторок, 13 серпня 2013 р.

Міжнародний день ліворуких

Сучасний світ створений для людей, які все роблять правою рукою, хоча згідно зі статистичними даними, близько 10% населення Землі — ліворукі. Письмове і кухонне приладдя, двері і замки, фотоапарати і комп’ютерні мишки, коробки передач в машинах і навіть гудзики на чоловічих брюках — усім цим ліворуким користуватися дуже складно. Щорічно від речей, непристосованих для використання ліворукими, гине близько 2000 шульг. Наприклад, у правоохоронців кобура знаходиться з правого боку, і шульзі потрібно більше часу, щоб дістати із неї зброю, а це може коштувати життя.




Міжнародний день ліворуких (International Lefthanders Day) вперше відзначили 13 серпня 1992 року з ініціативи британського Клубу ліворуких, створеного в 1990 році. У цей день ліворукі всього світу влаштовують різноманітні заходи та змагання, прагнучи привернути увагу виробників товарів до необхідності враховувати їх зручність як для праворуких, так і для шульг. Звідси і девіз свята «Покажемо праворуким, як важко жити з їхнього боку!». Однак, головною проблемою, що непокоїть членів Клубу ліворуких Великобританії є те, що досі в багатьох школах «неправильних» дітей примушують писати правою рукою. Такий підхід провокує виникнення психологічних стресів і знижує успішність ліворуких учнів.



Цікаво…





Психологи вважають, що всі шульги володіють потужним творчим потенціалом. Список відомих людей, які все робили «однією лівою», вражає: Юлій Цезар, Олександр Македонський, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Бетховен, Сергій Рахманінов, Сергій Прокоф’єв, Володимир Даль, Ісаак Ньютон, Наполеон Бонапарт, Альберт Ейнштейн, Уїнстон Черчілль, Марк Твен, Чарлі Чаплін, Ніцше, Франц Кафка, Чарльз Дарвін, Фідель Кастро, Мерилін Монро, Бенжамін Фраклін, Рональд Рейган, Джордж Буш-старший, Білл Клінтон, Королева Єлизавета II, Роберт де Ніро, Нейл Армстронг, Пол Маккартні, Білл Гейтс та багато інших.

***

У різні часи ліворукість трактували по-різному: як шкідливу звичку, як відмітку нечистої сили, як ознаку неврозу або бунтарства. Наприклад, у ескімосів та інків ліворукі вважалися потенційними ворожбитами, цілителями, їм приписували магічні здібності. У Марокко їх називали s’ga, що означає «диявол». У Київській Русі до шульг ставилися із підозрою: їм навіть забороняли давати свідчення в суді, бо вважалося, що сам диявол був ліворуким.

***

У деяких ісламських країнах, де ліву руку вважають «нечистою», людям забороняється їсти лівою рукою, а публічно виставляти її на показ вважають протизаконним.

***

У тваринному світі серед котів, пацюків та мишей «праволапість» та «ліволапість» співвідносяться порівну.

***

Лише 1% людей на землі однаково вільно володіють обома руками. Їх називають амбідекстрами.

***

Люди-шульги дуже добре орієнтуються в просторі, мають нахили до творчості, музики, письменництва й архітектури. Вони часто стають успішними спортсменами, особливо боксерами, фехтувальниками і тенісистами, завдяки «нестандартному удару».


Хоча нині дитину-шульгу не намагаються переучувати, їй конче потрібна адаптація до світу праворуких людей та формування навичок просторової орієнтації. Тому в дитячому садку дитина потребує особливого психологічного супроводу, про особливості якого можна дізнатися з журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» № 1/2013.

Після дитячого садка дитина-шульга потрапляє до загальноосвітнього навчального закладу. У ньому за даними статистичних досліджень на кожен клас припадає 20–25% ліворуких дітей, які потребують іншого підходу до процесу їх розвитку та навчання. Тому одним із першочергових завдань практичного психолога є створення максимально комфортних умов навчання ліворуких дітей задля збереження їхнього здоров’я, реалізації індивідуальних можливостей та здібностей. Про це йдеться в журналі «Практичний психолог: Школа» № 7/2013.


Немає коментарів:

Дописати коментар