середа, 30 грудня 2015 р.

Вітаємо ми! Вітають нас!

Шановні колеги!

Грудень зустрічає нас яскравим хороводом свят. Вони повертають дорослих у дитинство, а дітям несуть захоплення, радість і впевненість у батьківській любові — щирій і безкорисливій. Зазвичай напередодні новорічних свят ми подумки повертаємося у рік, що минає, усвідомлюємо досвід, який він нам подарував. Це час примирення з близькими, рідними, друзями, а насамперед — із самим собою.

У переддень Нового року щиро бажаю вам, шановні колеги, чарівних очікувань, здійснення заповітних мрій, теплих зустрічей та приємних сюрпризів! Нехай новий рік подарує нам мир, сімейний затишок та добробут.

Щасливого Нового року та веселого Різдва!

Із вдячністю за плідну співпрацю та найкращими побажаннями
головний редактор журналу «Практичний психолог: Дитячий садок»
Тетяна Гурковська


А ще прийміть вітання від своїх колег, які привітали нас, а редакція щиро ділиться вітаннями з усіма.


вівторок, 29 грудня 2015 р.

Вітання колегам!






С Новым годом! Волшебное поздравление от автора журнала

Уважаемые коллеги!
Автор журнала "Практичний психолог: Дитячий садок", а также журналов "Практичний психолог: Школа", "Вихователь-методист дошкільного закладу", "Медична сестра дошкільного закладу" — Кондратец Инна Викторовна — пишет стихи. И частенько радует и меня лично, и редакцию восхитительными строчками.

Приглашаем насладиться и напитаться новогодним настроением, подаренным автором.


пʼятниця, 25 грудня 2015 р.

Вітаємо з новим роком!



Цифрове видавництво МЦФЕР. Ми поєднуємо законодавство та практику, досвід українських експертів та світові технології. Усе, щоб бути поруч, коли Вам потрібні правильні рішення.

четвер, 24 грудня 2015 р.

Скорочення посад фахівців з дошкільної освіти при органах управління освітою є неприпустимим


Скорочення посад фахівців з дошкільної освіти при органах управління освітою є неприпустимим
22 грудня 2015 року МОН України надіслало відкритий офіційний лист до Київської міської державної адміністрації, обласних адміністрацій, департаментів і управлінь освіти і науки цих адміністрацій.


У листі йдеться про збереження посад фахівців з дошкільної освіти при обласних, районних, міських органах управління освітою.

Приводом до звернення МОН України, як зазначається у листі, є інформація про скорочення посад спеціалістів з дошкільної освіти при обласних, районних, міських органах управління освітою та методистів з дошкільної освіти обласних, районних, міських науково-методичних центрів.

Відомство запевняє, що без роботи зазначених фахівців неможливе повноцінне функціонування дошкільних навчальних закладів і тому скорочення таких посад при формуванні штатних росписів є неприпустимим.

Шановні колеги! Розміщуємо для ознайомлення лист МОН щодо збереження посад фахівців з дошкільної освіти при обласних, районних, міських органах управління освітою.


середа, 23 грудня 2015 р.

Дбаємо про свій розвиток самостійно — здобуваємо гранти


Одним із завдань діяльності Всеукраїнської громадської організації "Асоціація працівників дошкільної освіти" є стимулювання до навчання та розвитку членів Асоціації.

Тож, на блозі Асоціації з’явилась підбірка грантів, актуальних саме для освітян.

Пропонуємо ознайомитися з ними та проявити себе якнайкраще.

Бажаємо наснаги та успіхів.


Завдяки чому формується людський капітал, або Скорочення фінансування зруйнує систему досліджень


Наука має певну особливість: вона не може постати враз на пустому місці і не має переривати традицію мислення. Це об’єктивні закони її існування, і порушувати їх — значить, знищувати науку як сферу суспільної діяльності, без якої, зауважимо, настане кінець цивілізаційного розвитку країни.

Це слова президента Національної академії педагогічних наук України, академіка НАНУ і НАПН — Василя КРЕМІНЯ, з його слова "Людський капітал формується завдяки педагогіці" до урядовців, опублікованого в "Урядовому кур’єрі".

Призедент НАПН зазначив, що при формуванні проекту державного бюджету України на 2016 рік видатки НАПН України становили понад 136 млн. грн., а у проекті закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» видатки НАПН України вже передбачено тільки у сумі 97,2 млн. грн., тобто зменшено на 29 відсотків, а за розділом «Наука» — на 31,3 відсотка, що призведе до скорочення кількості науковців НАПН України майже на 40 відсотків та спричинить руйнацію системи наукових досліджень, фактичне припинення роботи наукових установ НАПН України, знищення наукового потенціалу та відповідної інфраструктури у галузі педагогіки і психології. Науково-методичний супровід усіх ланок освіти — від дошкільної до вищої й освіти дорослих — буде скасовано. Цим знову закладається дедалі сильніше відставання України від більшості країн.

вівторок, 22 грудня 2015 р.

Руйнація фундаментальної та прикладної науки

Звернення Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України


Президенту України П. О. Порошенку
Голові Верховної Ради України В. Б. Гройсману
Прем’єр-міністру України А. П. Яценюку
Головам фракцій Верховної ради України

Громадська рада при Міністерстві освіти і науки України звертається до Вас із закликом не допустити руйнування фундаментальної та прикладної науки в нашій державі! Механізми такого руйнування закладені у запропонованому Урядом проекті Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік».

Катастрофічне зменшення видатків на науку, зміна порядку фінансування національних академій і їх наукових установ ставить під загрозу майбутнє науки і освіти в Україні, неминуче призведе до знищення її інтелектуального і творчого потенціалу. Невідворотнім наслідком прийняття невиважених рішень стане соціально-економічна деградація нашого суспільства.

Ми добре розуміємо необхідність реформування наукової сфери. Але переконані – здійснення цих реформ потребує розробки стратегії розвитку, а не руйнування. Шляхи позитивних змін, механізми підвищення ефективності наукової галузі закладено у новому Законі України «Про наукову та науково-технічну діяльність», прийнятому Верховною Радою України 26 листопада 2015 року. Закон встановлює обов’язкове фінансування науки на рівні не менше 1,7% ВВП. Водночас, запропонований Урядом проект Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» не лише суперечить чинному законодавству, зводить нанівець прийнятий Закон України про наукову діяльність. але й ставить під загрозу виконання Угоди з ЄС щодо інтеграції української науки до Європейського дослідницького простору.

Звертаємо Вашу увагу й на вкрай низький рівень фінансування педагогічної науки. Пропозиція щодо надання Міністерству освіти і науки України монопольного статусу розпорядника всіх бюджетних коштів, які виділяються на науку, є прямим шляхом до корупції, порушенням проголошуваної в державі самоврядності Національної та галузевих академій наук. Прийняття такого рішення стане не лише загрозою майбутнього науки і освіти в нашій державі, але й – європейському вибору України.

Просимо Вас не допустити руйнування наукової сфери держави, використати весь свій вплив задля подолання загрози, яка нависла над Національною академією наук та національними галузевими академіями наук України.

Звернення одноголосно прийняте на зборах Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України 14 грудня 2015 року.

понеділок, 21 грудня 2015 р.

Змінено Порядок проведення індексації грошових доходів населення





Змінами, зокрема, передбачено, що у разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком,перевищив 10%, Уряд приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам бюджетної сфери з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення. При цьому працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку зі зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 06.02.2003 № 491-IV та положень Порядку № 1266.

Ще однією новацією є те, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок(окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.

Постанова набрала чинності з 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015.





пʼятниця, 18 грудня 2015 р.

Вебінари для передплатників видань МЦФЕР: Освіта


Тематичний напрям «МЦФЕР: Освіта» на знак вдячностісвоїм передплатникам та з метою надання їм ще більшої фахової підтримки і допомоги вирішив у 2016 році провести для них 9 безоплатних фахових вебінарів.

Відкриє серію 2016 року січневий вебінар на тему «Педагогіка розуміння як інструмент безконфліктної взаємодії». Цікавим він буде всім педагогічним працівникам дошкільних навчальних закладів: вихователям, вихователям-методистам, практичним психологам, музичним керівникам тощо.



четвер, 17 грудня 2015 р.

Роз’яснення щодо нових форм посадової документації фахівців психологічної служби системи освіти

Шановні колеги.

Ви вже ознайомилися з нововведенями щодо посадової документації фахівців психологічної служби системи освіти. Хтось вже й спробував працювати за новими правилами. Звісно, до нового важко звикати, треба в усьому розібратися та призвичаїтися.

Проте ведення посадової документації відповідно до нового листа МОНу викликало труднощі навіть у тих хто його писав. Тож, пан Панок написав роз’яснення щодо того як вести нову посадову документацію.

Нижче ви можете ознайомитися з листом УНМЦ №115 від 1 жовтня цього року.

середа, 16 грудня 2015 р.

Роз’яснення про упорядкування структури заробітної плати та особливості проведення індексації



Міністерство соціальної політики України роз’яснило застосування окремих норм постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 (далі — Постанова).

Для упорядкування структури заробітної плати, включення до посадових окладів працівників бюджетної сфери, органів державної влади сум індексації, що накопичувалась протягом останніх років, та внесення змін до порядку проведення індексації грошових доходів, Постановою визначено, що з 1 грудня 2015 року посадові оклади працівників бюджетних установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери встановлюються у розмірах, передбачених пунктом 1 Постанови, розрахованих із тарифної ставки працівника I тарифного розряду ЄТС — 1113 грн. (підвищеної на 10%).




вівторок, 15 грудня 2015 р.

Зміни у правилах нарахування індексації


Уряд змінив Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Змінами, зокрема, передбачено, що у разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10%, Уряд приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам бюджетної сфери з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення. При цьому працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку зі зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 06.02.2003 № 491-IV та положень Порядку № 1266.

Ще однією новацією є те, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок(окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.

Постанова набрала чинності з 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015.



понеділок, 14 грудня 2015 р.

Підвищено посадові оклади працівників бюджетної сфери


Шановні колеги, зверніть увагу!

Кабінет Міністрів України 9 грудня прийняв постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», відповідно до якої з 1 грудня підвищуються посадові оклади та ставки заробітної плати працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, зокрема освіти, пропорційно збільшенню розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду ЄТС, який затверджено у розмірі 1113 гривень.



пʼятниця, 11 грудня 2015 р.

Оптимізація діяльності працівників психологічної служби. Чи на справді?


Міністерство освіти і науки України внесло зміни до посадової документації працівників психологічної служби системи освіти.
Зміни затрверджено офіційним листом МОН від 17.09.2015 № 1/9-442 "Про оптимізацію діяльності працівників психологічної служби".



Звісно документи готував УНМЦ практичної психології і соціальної роботи під керівництвом його директора Панка В.Г. Тому чи насправді оптимізовано діяльність питання відкрите.

Пропонуємо Вам ознайомитися з листом МОН та зроботи власні висновки.



середа, 9 грудня 2015 р.

Відкриті публікації на порталі "Педрада"


 Шановні колеги, нагадуємо, що на порталі освітян України "Педрада" розміщено цілий ряд публікацій видань напряму "Освіта" Цифрового видавництва МЦФЕР у вільному доступі.


Тут є і найцікавіші, і найактуальніші для кожної категорії педагогічних працівників. Зокрема звертаємо Вашу увагу на таку відкриту публікацію "Уряд дав «зелену вулицю» передплаті періодичних видань!"

У публікації розказано, як передплатити професійне видання в поточному році на наступний рік і як відобразити це в обліку. Адже працівникам навчального закладу потрібен навігатор для управлінської та методичної діяльності, розв’язання робочих ситуацій. Найліпше задовольнить ці потреби комплект професійних видань Цифрового видавництва МЦФЕР «Зразковий дошкільний заклад». До цього комплекту також входить і журнал "Практичний психолог: Дитячий садок". Тож навчальний заклад має поспішити, адже тепер у нього є повне право оформити передплату професійних періодичних видань на 2016 рік


вівторок, 8 грудня 2015 р.

Публікації 2015 року

Шановні колеги

Пропонуємо вам ознайомитися з переліком публікацій журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» у 2015 році.

Зверніть увагу: напівжирним шрифтом подано число журналу, у якому розміщено публікацію, курсивом — номер сторінки.




понеділок, 7 грудня 2015 р.

Зустрічайте грудневе число журналу


Вітаю, шановні колеги!

Вітаю вас на порозі чарівної казки, у яку щороку веде нас грудень. Принаймні раз на рік казка має бути присутня в житті кожної людини. Адже в наш складний час людям неабияк потрібно відчувати всередині себе та у світі довкола любов, красу й світлу надію. А що, як не казка з її терапевтичними ресурсами, може вселити в людей надію? Дітям і дорослим важливо сподіватися і вірити, що в їхньому житті, як і в казці, завжди перемагатиме добро. Завітавши до оселі, казка чудодійним чином перетворює думки, наміри і дії людей, стосунки між ними, їхні плани на життя — добрі, чисті, щирі, багатогранні й різнобарвні у своїй красі й людяності.

Про те, як читати дітям казки та в чому криється їх розвивальний вплив на дитину, ідеться в грудневому числі журналу.



пʼятниця, 4 грудня 2015 р.

УНМЦ — новий офіційний сайт

Шановні колеги, зверніть увагу!

Український центр практичної психологі і соціальної роботи відкрив новий офіційний сайт.

Сайт має назву "Психологічна служба системи освіти". Ознайомитися з ним ви можете перейшовши за посиланням.




вівторок, 1 грудня 2015 р.