середа, 26 червня 2013 р.

Постать дня — Борис Величковський

26 червня виповнюється 67 років від дня народження Бориса Величковського, відомого російського психолога


Борис Митрофанович — авторитетний фахівець у галузі фундаментальних та прикладних досліджень пізнавальних процесів; професор інженерної психології та когнітивної ергономіки Дрезденського університету, директор Інституту психології праці, організаційної та соціальної психології Дрезденського університету, доктор психологічних наук.

У своїх наукових працях стверджує, що процеси мотивації та уваги мають спільне коріння.

У 1987 році психолог заснував першу на теренах колишнього СРСР кафедру когнітивних досліджень в Московському гуманітарному університеті. Свого часу працював з такими відомими вітчизняними психологами, як Олексій Лєонтьєв та Олександр Лурія.

Із опублікованого...

  • Психология восприятия (1973, у співавт.)
  • Функциональная структура зрительной памяти (1980, у співавт.)
  • Современная когнитивная психология (1982)
  • Компьютеры и познание: Эссе по когнитологии (1990, у співавт.)
  • Когнитивная наука: Основы психологии познания (2006)
  • Компьютеры, мозг и познание: Успехи когнитивных наук (2007)


Передплачуємо фаховий журнал онлайн



Завершується передплата на друге півріччя. Та якщо ви не встигли передплатити свій фаховий журнал на пошті, не переймайтеся. Адже редакційна передплата триває. Ви можете скористатися нашими сервісами, звернувшись до відділу передплати (тел./факс: 0 (44) 586-56-06, e-mail:peredplata@mcfr.com.ua) чи завітавши до інтернет-магазину(www.shop.mcfr.com.ua). Інтернет-магазин працює цілодобово. Тут ви можете не лише передплатити журнал на наступне півріччя, а й замовити будь-яке минуле його число. Переконайтеся, що це надзвичайно зручно, прочитавши публікацію

У ній йдеться про журнал "Вихователь-методист дошкільного закладу", але процедура передплати вашого фахового видання аналогічна представленій.



четвер, 20 червня 2013 р.

Відповідальність батьків

У зв’язку з тим, що значна кількість дітей проводить дозвілля у місцях, які аж ніяк не сприяють їх культурному та інтелектуальному розвитку — у нічних клубах, «пабах», «барах» (зазначені мають статус «закладів громадського харчування»), комп’ютерних клубах, більярд-клубах, інтернет-кафе тощо, 19 червня 2013 року набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо перебування дитини у закладах громадського харчування та сфери розваг у нічний час)» від 16.05.2013 № 243-VII. Законом внесено зміну до Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III: додано статтю 201 «Особливості перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування».


середа, 19 червня 2013 р.

Зміни блогу

Вітаю вас, шановні колеги!

Як бачите, ми дещо змінили блог: поміняли структуру та розширили його зміст, зокрема додали рубрику "Цитата тижня", яку обіцяємо регулярно оновлювати. Сподіваємося, що вона буде цікавою і корисною у вашій роботі.

Якщо у Вас є ідеї щодо змін, доповнень чи введення нових рубрик— залишайте їх у коментарях. Будемо раді отримати побажання щодо удосконалення нашого блогу на вашу користь.

З повагою
Гурковська Т. Л.
головний редактор журналів

Постать дня — Юхим Машбиць


19 червня виповнюється 85 роки від дня народження Юхима Машбиця, відомого українського психолога


Юхим Машбиць (доктор психологогічних наук, почесний академік Академії педагогічних наук України) увійшов в історію вітчизняної психологічної науки як один з найбільш глибоких дослідників психологічних закономірностей та механізмів учіння та навчання.

Психолог створив оригінальну цілісну концепцію навчання як управління («Психологические основы управления учебной деятельностью», 1987).

Юхим Ізраїлович був біля витоків комп’ютеризації освіти в колишньому СРСР. На початку 60-х років він брав активну участь в прикладних та теоретичних дослідженнях у галузі програмованого та комп’ютеризованого навчання. Психолог наголошував на важливості впровадження сучасних технологій на різних ступенях загальної та професійної освіти.

Сучасники вченого згадують про нього як про людину сповнену ентузіазму, пристрасну та принципову щодо науки.

Із наукової спадщини…

  • Компьютеризация обучения: проблемы и перспективы (1986)
  • Психолого-педагогические проблемы компьютеризации обучения (1988)
  • Диалог в обучающей системе (1989)

вівторок, 18 червня 2013 р.

Поліпшення змісту роботи психолого-медико-педагогічних консультацій


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
м. Київ
 04.06. 2013                                                                                         № 680

Про організацію діяльності
психолого-медико-педагогічних
консультацій

               На виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, Національної академії педагогічних наук України від 23.06. 2011 № 623/61 "Про внесення змін до Положення про центральну та республіканську (Автономна Республіка Крим), обласні, Київську та Севастопольську міські, районні (міські) психолого-медико-педагогічні консультації" (далі – Положення),  з  метою забезпечення належних  умов та поліпшення змісту роботи  психолого-медико-педагогічних консультацій

НАКАЗУЮ:


понеділок, 17 червня 2013 р.

Підсилення психологічної складової у вихованні дітей та учнівської молоді або Впроваджуємо факультативні курси


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
пр. Перемоги, 10, м. Київ, 01135, тел. (044) 481- 32 -21, факс (044) 236-1049
E-mail: ministry@mon.gov.ua, код ЄДРПОУ 38621185

Від 06.06.13 № 1/9-413
На № від

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, департаменти (управління) освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Інститути післядипломної педагогічної освіти

Про впровадження факультативних курсів
працівниками психологічної служби
системи освіти

Аналіз правопорушень, вчинених неповнолітніми, свідчить, що основними причинами протиправних дій є недостатній життєвий досвід, схильність до наслідування дорослих, не завжди позитивний вплив на дітей оточуючого середовища, намагання звільнитися від опіки з боку батьків, віра в безкарність, недостатній рівень самокритичного ставлення до власних вчинків, хибна оцінка складних життєвих ситуацій тощо.

Враховуючи зазначене вище, Міністерство рекомендує впроваджувати в загальноосвітніх навчальних закладах, починаючи з 2013-2014 навчального року, факультативні курси, які орієнтовані на підсилення психологічної складової у вихованні дітей та учнівської молоді.

Для організаційно-методичного забезпечення викладання факультативних курсів працівниками психологічної служби надсилаємо переліки програм факультативних курсів, курсів за вибором та спецкурсів для застосування в роботі працівників психологічної служби, рекомендованих для використання в початковій школі та електронні переліки програм факультативних курсів для застосування в роботі працівників психологічної служби, рекомендованих для використання в основній і старшій школі у загальноосвітніх навчальних закладах.

Програми схвалені для використання у загальноосвітніх навчальних закладах науково-методичною комісією з проблем виховання дітей та учнівської молоді Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (лист ІІТЗО № 14.1/12-Г-165 від 15.05.2013 р.). Зміст програм представлений у варіантах з кількістю 17, 35, 52 та 70 годин, які реалізуються за рахунок годин варіативної складової навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів.

Зазначений перелік програм друкується в «Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України», фахових науково-методичних журналах, а також розміщений на сайтах: www.mon.gov.ua, www.psyua.com.ua

Додатки: на 3 арк.

Заступник Міністра Б. М. Жебровський

субота, 15 червня 2013 р.

Постать дня — Ерік Еріксон

15 червня виповнюється 112 років від дня народження Еріка Еріксона, видатного американсько-німецького психолога


Ерік Еріксон увійшов в історію психологічної науки як яскравий представник его-психології — одного з напрямів психоаналізу. 

Психологу вдалося розширити розуміння психоаналізу, вивчивши методи виховання дітей в різних культурах, створюючи психологічні біографії видатних персоналій, аналізуючи взаємодію психологічного та соціального розвитку людини. Еріка Еріксона вважають засновником сучасної психоісторії.

Особливу популярність у психології здобула теорія розвитку особистості  Еріксона, згідно з якою розвиток особистості триває все її життя, і кожен етап у разі благополучного розв’язання внутрішніх протиріч змінює інший.

четвер, 13 червня 2013 р.

Читайте в червневому числі журналу «Практичний психолог: Дитячий садок»

Літо для освітян традиційно — час відпусток, а заразом і час для аналізу своєї роботи за навчальний рік, що минув. Тож, прагнучи бути для вас корисними, у червневе число журналу «Практичний психолог: Дитячий садок» ми відібрали матеріали, що допоможуть вам проаналізувати власну діяльність.

Оптимально вибудувати роботу з усіма учасниками освітнього процесу вже від початку наступного навчального року — ще одне завдання, до виконання якого фахівці психологічної служби намагаються підготуватися за літо. Крім педагогів, у дошкільному навчальному закладі з дітьми працюють помічники вихователів, які також є активними учасниками освітнього процесу. Саме тому ця категорія працівників потребує особливої уваги практичного психолога.

Діти старшого дошкільного віку також перебувають під уважним поглядом фахівців. Оскільки для того щоб дитина була психологічна готовою до систематичного навчання в школі, спершу необхідно забезпечити оптимальні умови для розкриття вікових новоутворень її психіки. Одним із таких новоутворень старшого дошкільника є поява довільності його поведінки. Проте кожна дитина є унікальною, і щоб створити оптимальні умови для розкриття особистісного потенціалу конкретної дитини, насамперед треба вивчити індивідуальні особливості її вольового розвитку. Умови розвитку, що забезпечуватимуть індивідуальні потреби, сприятимуть надалі більш легкому входженню дитини в умови шкільного навчання. Проблема адаптації дитини є багатоаспектною, тому ми й далі висвітлюємо її в цьому числі журналу.

Нагадуємо, якщо у вас виникли складні ситуації або нагальні запитання, щодо розв’язання яких ви хотіли б порадитися та отримати кваліфіковану допомогу, пишіть нам на електронну адресу psyholog@mcfr.com.ua. Радо допоможемо вам, надавши вичерпні та компетентні відповіді.
Звертаємо вашу увагу, що передплата на журнал на ІІ півріччя триває до 15 червня. Крім поштового відділення, передплату можна оформити в редакції чи в інтернет-магазині www.shop.mcfr.com.ua, тож не забувайте вчасно її оформити.

Провідною темою червневого числа журналу «Практичний психолог: Дитяий садок» є діяльність психологічної служби системи освіти.


Постать дня — Сергій Степанов


13 червня виповнюється 56 років від дня народження Сергія Степанова, відомого російського психолога, письменника, перекладача



Сергій Степанов відомий насамперед як автор багатьох науково-просвітницьких видань з різноманітних питань психології — історії психології, діагностики інтелекту, особливостей становлення особистості в різних умовах соціалізації, проблем професійного самовизначення психолога тощо.


Завдяки перекладам Сергія Степанова з англійської для російськомовних читачів стали доступними праці таких видатних психологів, як Абрахама Маслоу, Карла Роджерса, Філіпа Зімбардо та багатьох інших.

Постать дня — Ірвін Ялом

13 червня виповнюється 83 роки від дня народження Ірвіна Ялома, відомого американського психолога та психотерапевта


Ірвін Ялом — яскравий представник екзестенційної психології, один із родоначальників цього напряму сучасної глибинної психології, професор Стенфордського університету, автор багатьох книжок з різноманітних питань психології.



Завдяки письменницькому таланту психолога його книжки здобули славу та прихильність читачів в усьому світові. Автор кількох романів про професійну діяльність психотерапевтів та історію психотерапії.



вівторок, 11 червня 2013 р.

Постать дня — Євген Клімов

11 червня виповнюється 84 роки від дня народження Євгена Клімова, відомого російського психолога




Євген Клімов — відомий фахівець у галузі психології праці, професійної освіти та профорієнтації, один із основопожників сучасної диференційованої психофізіології, автор теорії типологічного індивідуального стилю діяльності.

Психолог розробив та обгрунтував багаторівневу класифікацію професій, встановив факт невипадкових розбіжностей світобачення та професійної самосвідомості залежно від типу професії, систематизував методи психології праці.

З-поміж наукових інтересів ученого — такі: проблема індивідуального стилю діяльності, педагогічна психологія та професійна педагогіка, психологія становлення професіонала тощо.

неділя, 9 червня 2013 р.

Постать дня — Анатолій Журавльов

9 червня виповнюється 66 років від дня народження Анатолія Журавльова, відомого російського психолога


Анатолій Журавльов — авторитетний фахівець у галузі соціальної, організаційної та економічної психології, психології особистості та психології праці. У колі його наукових інтересів — психологічні особливості особистості та діяльності різних категорій керівників, психологічні методи та стиль керівництва, управління соціально-психологічними явищами.

Анатолій Лактіонович розробив авторський опитувальник для визначення індивідуального стилю керівництва, а також психологічну концепцію спільної діяльності.

Лауреат Премії президії РАН у галузі психології імені Сергія Рубінштейна (2005).

пʼятниця, 7 червня 2013 р.

Читайте в червневому числі журналу «Практичний психолог: Школа»

Шановні колеги!


Ось і настало літо!

Літо для освітян традиційно — час відпусток, а заразом і час для аналізу своєї роботи за навчальний рік, що минув. Тож, прагнучи бути для вас корисними, у червневе число журналу «Практичний психолог: Школа», ми відібрали матеріали, що допоможуть вам проаналізувати власну діяльність.


Оптимально вибудувати роботу з усіма учасниками освітнього процесу вже від початку наступного навчального року — ще одне завдання, до виконання якого фахівці психологічної служби намагаються підготуватися за літо. Ключовою постаттю у навчанні дітей є педагог, а його імідж є питанням як у сучасному суспільстві, так і в дитячій спільноті. Тож публікації щодо того, як створити вдалий імідж педагога та побудувати оптимальний соціально-психологічний клімат у педагогічному колективі, стануть вам у пригоді в роботі з педагогами. Соціально-психологічний клімат педагогічного колективу має величезний вплив і на дітей, особливо у період їх адаптації до нових умов навчання. Проблема адаптації дитини є багатоаспектною, тому її висвітлення ми продовжили і цьому числі журналу. Зокрема ми пропонуємо вам публікацію, яка допоможе вам вивчити особливості вольового розвитку першокласників. Період адаптації є складним не лише для дитини, а й для дорослих ― батьків та педагогів. Проте, за висловом Григорія Костюка, якщо комусь і має бути складно в школі, то саме дорослим. Наш журнал допомагає вам, шановні колеги, полегшити процес адаптації дитини будь-якого віку до нових умов навчання


Нагадуємо, якщо у вас виникли складні ситуації або нагальні запитання, щодо розв’язання яких ви хотіли б порадитися та отримати кваліфіковану допомогу, пишіть нам на електронну адресу psyholog@mcfr.com.ua. Радо допоможемо вам, надавши вичерпні та компетентні відповіді.

Звертаємо вашу увагу, що передплата на журнал на ІІ півріччя триває до 15 червня. Крім поштового відділення, передплату можна оформити в редакції чи в інтернет-магазині www.shop.mcfr.com.ua, тож не забувайте вчасно її оформити.

Темою червневого числа журналу «Практичний психолог: Школа» є діяльність психологічної служби системи освіти.



Постать дня – Іван Сікорський

7 червня виповнюється 172 роки від дня народження Івана Сікорського, видатного українського психіатра та психолога


Особливий внесок в психологічну науку Іван Сікорський зробив у галузі дитячої психології, зокрема педагогічної патології. Учений досліджував причини порушень психіки дитини, основні напрями її нервово-психічного розвитку в період дитинства, умови, що сприяють цьому розвиткові, а також засоби, які можуть уповільнити такі порушення.

Значну увагу психолог акцентував на складних психологічних впливах, що можуть спровокувати негативні прояви в характері дитини. Це, насамперед, поганий приклад та неправильне виховання. На думку Івана Олексійовича, у подоланні таких проявів мають брати участь не лише психологи, фізіологи, а й  безпосередні наставники дітей, тобто педагоги.

четвер, 6 червня 2013 р.

Постать дня - Сергій Рубінштейн

6 червня виповнюється 125 років від дня народження Сергія Рубінштейна, видатного російського психолога


В історію науки Сергій Леонідович увійшов як видатний психолог-теоретик, якому вдалося відкрити принципово нові та перспективні шляхи в розвитку психологічної науки і філософії. Саме він став основоположником  філософсько-психологічної теорії діяльності.

Підхід Сергія Рубінштейна до вивчення теорії людини, свободи, суб’єкта і об’єкта, суб’єктивного, ідеального і об’єктивного, психічного і фізіологічного був абсолютно новаторським. На його основі вчений створив психологічні теорії особистості, мислення як діяльності та як процесу тощо. У колі його наукових інтересів були також питання теорії і методології загальної психології, педагогічної психології, історії психології, психології емоцій, темпераменту, здібностей, філософії та логіки.

субота, 1 червня 2013 р.

1 июня – Международный день детей


Международный день детей — один из самых старых международных праздников. Решение о его проведении было принято в 1925 году на Всемирной конференции, посвященной вопросам благополучия детей, в Женеве.















Для большинства из нас первый день лета известен больше как День защиты детей. Тогда, почти столетие назад, дети и вправду нуждались в защите от трагических последствий Первой мировой войны и Октябрьского переворота в России, национальных распрей (например, геноцид армян в Турции в 1915 году и т.д.) и трудовой эксплуатации...










Сегодня, "защищенное детство – это не «система мер», которые могут приниматься по самым разным причинам, а обычная, полноценная взрослость рядом, для которой детство и дети – не внезапно брошенный невесть откуда «вызов» всему тому, что привыкли делать раньше, а естественная мера дел человеческих". Это определение принадлежит Владимиру Кудрявцеву – психологу с гражданской позицией.



    Говорят взрослые...

    • Уважайте... чистое, ясное, непорочное святое детство! (Януш Корчак)
    • Взрослые не должны сердиться на детей, потому что это не исправляет, а портит. (Януш Корчак)
    • Родители меньше всего прощают своим детям те пороки, которые они сами им привили. (Фридрих Шиллер)
    • Забавы взрослых называются делом, у детей они тоже дело, но взрослые за них наказывают, и никто не жалеет ни детей, ни взрослых. (Августин Аврелий)